Jak zaaranżować pokój na wynajem (dla studentów/do wynajmu okazjonalnego na Airb’n’b), aby interesował wielu potencjalnych chętnych? Dlaczego taka opcja opłaca się zarówno wynajmującemu jak i najemcy? Coraz więcej osób decyduje się na wynajem pokoju zamiast całego mieszkania. A my w tym pomagamy (sprawdź: metamorfoza pokoju z projektantem wnętrz). Przeczytaj dlaczego.
Wynajem pokoju studentowi/młodej osobie pracującej we własnym mieszkaniu – to się coraz bardziej opłaca!
Oprócz względów ekonomicznych, obserwujemy też, że młodzi ludzie mają często inne priorytety. Nawet jak mają wyższe dochody, niekoniecznie chcą je wydać na własne mieszkanie. Cenią sobie wolność, w tym co do miejsca zamieszkania, oraz wolą wydawać zarobione pieniądze na swoje pasje. To wszystko powoduje, że rynek najmu (zwłaszcza w dużych miastach) rozrasta się w zupełnie nowy sposób – coraz popularniejszy staje się najem pokoju we współdzielonej przestrzeni.
Co ciekawe np. w Rzymie, Londynie, Berlinie czy Paryżu, gdzie popyt na takie pokoje jest ogromny, wynajmują je nie tylko studenci, ale także młodzi pracujący. Nie musi to wynikać wyłącznie z powodów finansowych, chociaż jest to oczywiście duża zaleta. Największy wpływ na cenę najmu mają: lokalizacja, standard wyposażenia, wielkość oraz dodatkowe udogodnienia. Najbardziej poszukiwane, a zatem najbardziej dochodowe dla wynajmującego są pokoje, w których znajduje się mikro łazienka i/lub kuchnia (mamy tutaj na myśli również skromny kącik kuchenny z dwupalnikową kuchenką stojącą na blacie, oraz małą lodówką).
Nie czekaj, aż pokoje we współdzielonej przestrzeni będą bardziej popularne w Polsce – zacznij już dzisiaj zarabiać na wolnym pokoju w swoim wnętrzu lub wynajmując poszczególne pokoje w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem.
Dlaczego wynajem pokoi ze współdzieloną przestrzenią zostanie z nami na długo?
- Oszczędność z przymusu. Galopujące ceny nieruchomości i rachunków, trudności w uzyskaniu kredytów powodują, że już nie tylko studenci współwynajmują mieszkania – są to także młodzi pracujący ludzie, oraz osoby starsze. Nie wszystkich stać na wynajem samodzielnego mieszkania, a wraz ze wzrostem inflacji, coraz mniejszym tabu stanie się posiadanie współlokatora nawet w wieku emerytalnym.
- Oszczędność z wyboru – inne priorytety. Coraz częściej spotykamy się z tym, że młode pokolenie woli mieć więcej pieniędzy niż nadmetraż. Zaoszczędzone pieniądze mogą przeznaczyć na różne doznania: podróże, restauracje, hobby. Zdecydowanie ponad dwupokojowe mieszkanie przez 12 miesięcy bez przerwy, wybiorą pokój ze współdzieloną przestrzenią plus miesięczne wakacje w wymarzonym kraju.
- Minimalizm duchowy i zero waste. Istnieje też stale powiększająca się grupa ludzi, którzy chcą żyć jak najbardziej ekologicznie i bez marnotrawienia przestrzeni. Zakupy i użycie produktów ograniczają do niezbędnego minimum, a co za tym idzie – niepotrzebne im dodatkowe metry kwadratowe.
- Idea współdzielenia przestrzeni staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Zwłaszcza jak ktoś nie ma rodziny czy partnera, a nie lubi mieszkać sam, to ceni sobie towarzystwo współlokatora. Razem łatwiej nie tylko finansowo.
O czym pamiętać, urządzając pokój do wynajęcia we własnym mieszkaniu?
Przygotowując aranżację pokoju do wynajęcia we współdzielonej przestrzeni, warto zadać sobie kilka ważnych pytań:
- Z kim chciałbyś mieszkać? Twój komfort jako gospodarza jest najważniejszy. Zastanów się, z jakim człowiekiem chcesz dzielić swoją przestrzeń. Zwykle, gospodarze dobierają sobie kogoś w podobnym wieku i na podobnym etapie życia: np. studenci studentów, a emeryci emerytów, etc. Tu najbardziej liczy się Twoja preferencja, jednak standard oraz lokalizacja też będą miały duży wpływ na ostateczną decyzję.
- Wolisz mieszkać z kimś krótko- czy długoterminowo? Zapraszamy do lektury: Co jest lepsze: najem oddanie mieszkania w najem krótko-, czy długoterminowy?. Na szczęście zajęliśmy się tym tematem już wcześniej 😉 Zdecyduj, czy wolisz poznać jedną osobę na dłuższy czas, czy wymieniać współlokatorów i np.między kolejnymi mieć przerwy w których mieszkanie będzie tylko dla Ciebie. Bardziej interesuje Cię wynajem długoterminowy? Ważne jest, aby dodatkowo zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, który będzie adekwatny do większej ilości osobistych rzeczy przyszłego współlokatora. Poczytaj więcej na temat tego, o czym należy pamiętać, projektując aranżację mieszkania na wynajem.
- Jakie są Twoje zasady i granice? Spisz zasady, które są dla Ciebie ważne w domu i mają obowiązywać współwystępującego i powieś je w widocznym miejscu domu, aby nie dało się o nich zapomnieć. Jakie zasady to mogą być?
- Czy można gotować w Twoim domu mięso? (Jeśli nie, to koniecznie umieść to w swoim ogłoszeniu – to duży atrybut dla wegan),
- Czy można zamieszkać z pupilem (każdym czy wybranymi)?
- Jak będzie wyglądał podział obowiązków, m.in. sprzątania przestrzeni wspólnych?
- Czy życzysz sobie ciszy od pewnej godziny?
- Czy zapraszanie osób odwiedzających Ci przeszkadza?
- Czy każdy będzie miał wydzieloną półkę w lodówce i szafkach? A może wolisz na niektóre produkty robić zrzutkę?
Takie doprecyzowanie pozwala uniknąć nieporozumień i znaleźć kogoś dobrze dopasowanego. Warto usiąść do tego raz a dobrze, a następnie później nakładać poprawki, zamiast w połowie wynajmu zacząć kłócić się z współlokatorem o niedopowiedzenia 🙂
Następnie warto zabrać się za urządzanie wynajmowanego pokoju. Możesz to zrobić w duchu tych czterech zasad:
- W wynajmie, mniej znaczy więcej. Samo wnętrze pokoju jak najbardziej może zawierać same niezbędne meble – jednak warto, aby je miało. Jeśli jest wystarczająco przestrzeni, to bardzo doceniany jest wybór łóżka podwójnego. Niezbędna będzie też szafa oraz biurko/stolik z krzesłem. Mile widziana jest również komoda, dodatkowe wieszaki na ścianie oraz wiszące półki. Pamiętaj: im dłuższy okres wynajmu, tym bardziej pożądana będzie duża ilość miejsca do przechowywania.
- Zamek w drzwiach jest… kluczowy 😉 MUSISZ zamontować zamek w drzwiach do pokoju – to jest absolutny wymóg. Tylko tak jego mieszkaniec zyska prawdziwe poczucie odrębności i bezpieczeństwa. Poza oczywistym atutem: zamykaniem pokoju przy wyjściu z domu, niektórzy potrafią poczuć się swobodnie tylko za zamkniętymi drzwiami.
- Jeśli tylko jest miejsce i budżet, koniecznie postaw “kuchnię”. Jeśli masz do dyspozycji więcej niż mikro pokój na jedno łóżko i szafę, to zaaranżowanie nawet mikro kuchni bardzo podniesie Ci cenę oferty. Może to być dosłownie blat z dwupalnikową kuchenką oraz lodówka – nawet taki skromny kącik jest luksusem przy standardach niektórych dostępnych pokoi.
- Zapewnij swoim gościom poczucie intymności i bezpieczeństwa. W przypadku udostępniania pokojów na wynajem, często potrzebne i pożądane okazuje się być wprowadzenie niewielkich zmian w całym mieszkaniu. Jest to na przykład: zasłonięcie szyby na drzwiach, wydzielenie w lodówce prywatnej półki dla współlokatora, jak i wygospodarowanie takiego miejsca na rzeczy również w całej kuchni i łazience.
*Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, w którym znajdziesz pomoc w aranżowaniu mieszkania lub domu podczas remontu lub od stanu surowego do stanu do zamieszkania. Nasi architekci, dekoratorzy i projektanci wnętrz pracują głównie na terenie Warszawy i okolic, ale jesteśmy też otwarci na dalsze lokalizacje (np., sprawdź, jak nasi architekci i projektanci wnętrz urządzają domy i mieszkania za granicą)