Planujesz remont w domu i nie wiesz od czego zacząć? Twoje nowe mieszkanie wymaga wykończenia? Albo masz już dość wnętrza, w którym mieszkasz i nabierasz ochoty na jego metamorfozę? Zanim kupisz materiały budowlane i zatrudnisz fachowców, zadbaj o kilka rzeczy.
Dla wielu remont mieszkania wiąże się z klęską żywiołową: straszny bałagan, góry śmieci, zszargane nerwy i inwestycje finansowe. Do tego duża ilość czasu (część bezpowrotnie utraconego), ba! – nieporozumienia i kłótnie z partnerem.
Doskonale to rozumiemy! Remonty mieszkań, domów i aranżacje to nasz chleb powszedni. Nie powiemy – nie jest to bułka z masłem. Ale głowa do góry – nawet najtrudniejsza i pracochłonna przebudowa przyniesie w końcu radość i satysfakcję. Dlatego my – projektanci Pogotowia Wnętrzarskiego – przygotowaliśmy poradnik – plan krok po kroku. Jego przestrzeganie pozwoli Wam ograniczyć remontowe stresy do minimum. Poza poradnikiem, możesz liczyć na nasze wsparcie na żywo. Kliknij i sprawdź, na czym polega remont mieszkania z projektantem wnętrz z naszego biura w Warszawie.
Zdecyduj się: metamorfoza czy remont mieszkania? Co jest lepsze?
Najpierw musisz zastanowić się, jaki zakres prac jest naprawdę potrzebny (lub na jaki jesteś gotowy) w Twoim domu:
- metamorfoza mieszkania (lekkie zmiany „kosmetyczne”, nowe kolory na ścianach, tkaniny, dokupienie i/lub odświeżenie i przestawienie mebli)
- czy też remont mieszkania (taki generalny, z wyburzeniem ścian, przenoszeniem instalacji, zmianą podłóg itd).
Z doświadczenia wiemy, że prawie każdy remont mieszkania zaplanowany jako „niewielki”, ostatecznie kończy się jako „prawie generalny”. Bo skoro już i tak jest bałagan, skoro przesunęliśmy ścianę, to może warto zmienić grzejnik, który straszy pod oknem, a skoro grzejnik to może wreszcie wymienimy to okno bo wieje zimą… i tak dalej.
Dlatego rozpoczynając „rewolucję”, warto stworzyć plan działania i ustalić priorytety. Zmiany wprowadzane kompleksowo i przemyślane dają znacznie lepszy efekt. Zarówno pod względem estetycznym, jak i ekonomicznym. Lubimy spontaniczne działania, ale nie namawiamy Was na remonty kroczące, kroczące tak przez wiele lat (w tym roku wanna, w przyszłym umywalka). W tym przypadku obowiązuje zasada: raz, a dobrze.
Metamorfoza wnętrza – czyli co?
Bywają takie wnętrza, w których nie potrzeba drogich zmian i rewolucji, aby osiągnąć zupełnie nowy, odświeżający efekt estetyczny. Przy takim zakresie prac bardzo pasuje jedno z naszych ulubionych słów – czyli „metamorfoza”.
Tu ważna uwaga – czasami chcąc zmian, wydajemy pieniądze na różnorodne drobiazgi, ale efekt końcowy i tak jest niezadowalający. Za to ubytek w portfelu – zauważalny. Nie polecamy. To ślepa uliczka – kupowanie tzw. durnostujek, bibelotów, dodatków. Lepiej się powstrzymać i wykonać jedną z poniższych prac:
- Zmiana koloru ścian i / lub mebli
Najpopularniejszym sposobem na zmianę wnętrza jest przemalowanie ścian na inny kolor. Jest to proste i niezbyt kosztowne rozwiązanie, które z powodzeniem można uskutecznić nawet w ciągu jednego/dwóch dni. Pamiętaj, że ściany można również „reanimować” inaczej np. za pomocą tapety, fototapety, tynku strukturalnego, betonu architektonicznego czy rysunków/malarstwa na ścianie. - Nowe drzwi wewnętrzne
Podczas gdy wymiana podłogi zwykle wiąże się z dużymi problemami, ponieważ wymaga usunięcia mebli i różnego rodzaju brudnej roboty, drzwi wewnętrzne można zainstalować szybko i bez zbędnego bałaganu. Nowe nie muszą być drogie, ale muszą estetycznie pasować do całości. - Skoncentruj się na pozornie błahych szczegółach
Zgodnie z powiedzeniem, że diabeł tkwi w szczegółach, należy zwrócić uwagę na elementy, które nadają gotową formę wnętrzu. Na przykład listwy przypodłogowe czy klamki. Nawet niepozorna zmiana, taka jak nowa listwa przypodłogowa, może z powodzeniem nadać nowy wygląd pomieszczeniu. - Rewolucja tekstylna
Dekoracje tekstylne to w ostatnich latach częsty myk, aby odnowić wnętrze. Słusznie! Nowe zasłony, dywan, oryginalne poduszki lub narzuty odświeżą pokój i zachwycą domowników oraz Twoich gości. Aby nie nastąpiła kakofonia kolorów, zdecydowanie przemyśl, jakie kolory, wzory i tekstury zostaną wprowadzone i połączone. Jeśli tapicerka mebli jest wielobarwna, pozostałe tkaniny najlepiej wybrać w jednolitym kolorze. - Sztuka wystroju
Różnego rodzaju dekoracje, takie jak wazony, ramki do zdjęć, świece lub rzeźby, są również doskonałym sposobem na zmianę aury czterech ścian. Ciekawy efekt stylistyczny nadadzą też lustra, zegary na ścianie, a nawet mapy i zdjęcia z podróży. Fototapety nie tylko nie wyszły z mody – wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrany motyw świetnie “wypełni” wnętrze. - Nie za dużo
Trzeba jednak pamiętać o granicach i konsekwencji estetycznej. Jeżeli masz kolekcję dodatków np. z poprzedniego wnętrza, które nie bardzo pasują do nowego – często lepiej będzie je ukryć w szafie, albo wystawić na sprzedaż w internecie.
Remont – czyli co?
Gdy potrzeba jest więcej globalnych zmian, rozpoczyna się REMONT. Przy tym słowie zazwyczaj serce zaczyna się bić szybciej, a czasem i powieka nerwowo drgać. Ale spokojnie 🙂 Wszelkie niedogodności są warte przyszłego efektu i emocji.
Prace remontowe są jednak znacznie droższe niż metamorfoza. Trwają też dłużej – ale po wszystkim otrzymasz całkowicie odnowiony dom, całkowicie nowe wnętrze.
Remont mieszkania – z czego się składa, jak wygląda krok po kroku?
- Inspiracje, potrzeby, układ funkcjonalny, moodboardy – czyli najpierw zdecyduj w jakim kierunku estetycznym chcesz iść, a następnie niezbędne jest zrobienie projektu układu funkcjonalnego w którym zostaną uwzględnione Twoje potrzeby i marzenia. W przypadku pomieszczeń, w których zostaną przeprowadzone prace, konieczne jest wykonanie szczegółowych rysunków technicznych, wybranie nowych kolorów ścian, mebli oraz dodatków. Moodboard to rodzaj wizualizacji, który w Pogotowiu Wnętrzarskim przygotowujemy wspólnie z klientem – zestawiamy obok siebie na jednym obrazku wybrane materiały, meble, tkaniny i dodatki, o których myśli klient i sprawdzamy wspólnie, jak to wszystko do siebie pasuje.
- Kosztorys szacunkowy – to tabela w której pojawiają się wszystkie elementy wyposażenia oraz materiały i ekipy, które pojawią się w naszym wnętrzu. Na początku wystarczy podsumować szacunkowe kwoty na dany element – to daje ogólne pojęcie ile będziemy potrzebowali pieniędzy na całość. Dobrze jest na końcu dodać pozycję “20% na nieprzewidziane wydatki” – ponieważ jest ich na każdej budowie ZAWSZE całkiem dużo (np. koszty transportu, kurierów, brakujących przysłowiowych śrubek itd). Dzięki kosztorysowi szacunkowego będziesz mógł kontrolować swoje wydatki na bieżąco.
- Wybory i dobory materiałów – właściwy wybór materiałów (np. okładzin ściennych i podłogowych) jest kluczowy, aby osiągnąć maksymalną estetykę i komfort w pomieszczeniu.
- Zaprojektowanie zabudów stolarskich. Jeżeli są planujesz skorzystać ze stolarza konieczne będzie zaplanowanie mebli na zamówienie już na etapie projektu funkcjonalnego. Szczegółowe projekty tych mebli można wykonać “chwilę” później.
- Zastanów się, gdzie najlepiej umieścić lampy/punkty świetlne – to właśnie m.in. po to jest projekt układu funkcjonalnego. Dzięki niemu mamy szansę zaplanować lampę bezpośrednio nad stołem, a nie tuż obok lub nad krzesłem 😉
- Gdzie będą gniazdka? Oraz ile ich będzie, aby wszystko dało się bez przeciążenia sieci podłączyć. Tę zagadkę rozwikłasz, gdy zaplanujesz ustawienie sprzętów (to też etap projektu funkcjonalnego). Warto wezwać fachowców, aby poprawnie zaprojektować ciąg instalacji elektrycznej we wszystkich pokojach.
- Na koniec elementy dekoracyjne. Czyli obrazy, poduszki, wazony itd – to warto wybierać na końcu, łatwiej jest wybrać konkretny element widząc wnętrze na jego ostatnim etapie.
Na czym polega remont generalny mieszkania:
- To zazwyczaj całościowa przebudowa mieszkania, z możliwym demontażem starych lub dobudową nowych ścianek działowych, usunięciem, dodaniem lub przebudową wejść do pomieszczeń.
- Układanie nowych lub całkowita wymiana rur, przewodów elektrycznych i elementów dostarczających ciepło.
- Pełna lub częściowa wymiana armatury.
- Pełna lub częściowa wymiana okien i drzwi.
- Tynkowanie, malowanie, tapetowanie.
- Instalacja mebli w zabudowie.
- I potem już „tylko” postawienie kropki nad i – ustawienie / powieszenie dodatków, oświetlenia czyli ostateczna aranżacja wnętrza itp.
Na pewno jeśli remont wcześniej rozplanujesz, zaoszczędzisz sobie czasu, stresów i niepotrzebnych kosztów. I już. Proste? Oczywiście nawet wykonanie wszystkich elementów z listy nie zabezpieczy przed trudnościami i nieoczekiwanymi problemami. Większość z nich pojawi się dopiero w trakcie prac i zwyczajnie nie możesz ich przewidzieć. W takiej sytuacji przyda się wsparcie ze strony doświadczonego projektanta wnętrz Warszawa, który pomaga na bieżąco rozwiązywać Twoje problemy i służy wiedzą, bo na niejednej cegle zęby już pokruszył. W Pogotowiu Wnętrzarskim doradzamy przy remontach i aranżacji wnętrz już ponad 10 lat (a zawód projektanta niektórzy nasi projektanci uprawiają z powodzeniem już ponad 20). Jeśli planujesz remont – skontaktuj się i sprawdź, jak możemy ci pomóc.
Życzymy udanego remontu i ładnych wnętrz 🙂