Marzysz o weekendowych wypadach do letniego domku za miasto? Podpowiadamy, jak go urządzić, aby stał się prawdziwie Twoją przestrzenią – nie tylko podczas covid19, ale na dłużej.
W czasach pandemii własny domek letniskowy za miastem stała się jedną z niewielu opcji ucieczki na łono natury. Po roku z lockdownem uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest oderwanie od codzienności, zmiana otoczenia, reset myśli. Nic dziwnego, że złaknieni podróży Polacy nagle przypomnieli sobie o formie spędzania wolnego czasu tak popularnej w pokoleniu ich rodziców. Wiele z nas pamięta z dzieciństwa wakacje nad jeziorem i wnętrze domku Brda, charakterystycznego i kultowego dzieła architektów PRL. Dziś działki i domki letniskowe przeżywają prawdziwy renesans, często w wersji rustykalny full-wypas.
A że dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, szczególnie zachęcamy Was do poświęcenia uwagi temu tematowi. W social media mnóstwo jest wystylizowanych zdjęć w klimacie summer houses – białe meble, skandynawski styl, jasne barwy, stylowe dodatki, latte na sojowym. Oczywiście nie ma nic złego w realizacji takiej wizji, ale zachęcamy do myślenia o domku bez niepotrzebnej spiny. Jak zaprojektować przestrzeń, która wyrazi Twoją indywidualność, gdzie poczujesz się u siebie? Zapytaliśmy projektantów z Pogotowia Wnętrzarskiego o rady. Zanim jednak do nich dojdziemy, przedstawiamy kilka złotych zasad i porad uniwersalnych – takich, których warto się trzymać, aby przestrzeń relaksu nie stała się przestrzenią stresu i frustracji.
Mały domek letniskowy na wsi – od czego zacząć
Zanim podejmiemy temat aranżacji, należy rozpatrzyć istotne kwestie podstawowe:
- Domek letniskowy – czyli co dokładnie? Często zaczyna się od kupna działki w uroczym miejscu. Przy budowie możliwości jest wiele – zanim wybierzesz własny projekt przejrzyj internet – aby się zainspirować, a może też po prostu kupić gotowca (jest naprawdę mnóstwo propozycji, można je segregować w zależności od powierzchni, typu zabudowy a nawet dostępnych na działce mediów). Materiały wykonania to ważna decyzja – albo prosty i lekki, np. drewniany, albo murowany lub z mieszanych technologii (dwa ostatnie przypadki warto rozważyć, jeśli dom ma być całoroczny). Coraz częściej jednak kupuje się działki letniskowe na których już jest jakaś zabudowa. Siedlisko, stare gospodarstwo, stara stodoła czy klimatycznie – spichlerz. Wtedy w grę wchodzi adaptacja – projekt ambitniejszy, ale na pewno efekt będzie stylowy.
- Czemu akurat 35m2? Ta liczba często pada przy haśle „działka” – skąd się wzięła? Według polskiego prawa przy takiej powierzchni zabudowy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. W ten sposób oszczędzisz mnóstwo czasu, ponieważ czeka się na nie miesiącami i wymaga wypełnienia wielu dokumentów. Przy wymiarze do 35 m2 wystarczy zgłosić do gminy, że budowa się odbędzie i można zaczynać 😊
- Co z mediami? Co z gazem? To kolejny ważny temat, bo przecież skoro coś jest „w dziczy”, to często nie ma tam prądu, gazu, kanalizacji. Od razu podpowiadamy – bez tego pierwszego będzie naprawdę trudno (czyt. spartańsko). Z brakiem dwóch pozostałych możesz sobie poradzić. Gaz można tankować do zbiornika zewnętrznego, ale wiele osób w ogóle z niego rezygnuje w przypadku domków letnich – w kuchni płytę możesz zasilać prądem i w ten sposób ogrzewać wodę do zmywania i łazienki.
- Jaki przeznaczyć budżet? Oczywiście koszty całego projektu będą się różnić w zależności od indywidualnych wymagań (Ile osób ma pomieścić? Co musi się tam znaleźć?), ale w tym wypadku zachęcamy do oszczędności. Działki są dużą pokusą dla złodziei, dlatego nie ma co ryzykować inwestowaniem w złotą zastawę. Zachęcamy do kontaktu z architektem – po wysłuchaniu Twoich potrzeb będziemy w stanie określić niezbędny fundusz dla tego przedsięwzięcia.
Domek letniskowy 35m2 – jak urządzić wnętrze, aby się zmieścić?
Dobre zagospodarowanie małej powierzchni może okazać się wyzwaniem. Oto wskazówki, aby cały projekt przebiegł nieco sprawniej.
- Podział na przestrzenie. Odpowiednie rozplanowanie pokoi pozwoli zminimalizować ilość stawianych ścian. Aby otworzyć przestrzeń, polecamy rozważyć połączenie kuchni ze strefą dzienną. Masz więcej światła, i usuwasz zbędną ścianę działową (niepotrzebnie zabierała by miejsce). Jeśli jednak zależy Ci na wydzieleniu kuchni, możesz to osiągnąć np. dzięki montowaniu wysokiego blatu, który optycznie odcina obie przestrzenie. Może on później służyć jako miejsce do przygotowywania potraw i jadania posiłków.
- Zabierz coś z domu. Jest to też dobry sposób na oszczędność. Zapewne wiele z Was posiada w mieszkaniu, na strychu czy w piwnicy jakiś zbędny mebel, którego szkoda wyrzucić. Przekonaj się, czy otrzyma drugie życie w domku wypoczynkowym.
- Wysłuchaj swojego twórczego „ja”. No i wytargałaś stary fotel ze strychu, i postawiłaś go w domku. Jednak po analizie dochodzisz do wniosku, że nie pasuje tu kolor. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samej go przemalować! Wystarczy farba do tkanin.
- Oszczędzaj na miejscu. Istnieje mnóstwo możliwych rozwiązań w tym zakresie. Prostym sposobem są piętrowe łóżka. Czasem do spania wystarczy też wygodna, rozkładana kanapa, która – złożona – jest idealnym meblem dziennym.
- Zadbaj o miejsce do przechowywania. Zwłaszcza w domku letniskowym dużo miejsca do przechowywania jest obowiązkowe. Potrzebujesz go na trzymanie np. narzędzi ogrodowych. Każda półka ma znaczenie!
Jak urządzić łazienkę w domku letniskowym?
Łazienka i kuchnia – obie te przestrzenie są niezbędne i muszą być funkcjonalne. To prawdziwe wyzwanie dla projektanta, zwłaszcza przy małym metrażu.
Nie sądzimy, że posiadanie pralki jest obowiązkowe w każdym domku letniskowym. Tak naprawdę potrzebujesz:
- toalety,
- umywalki,
- szafki,
- miejsca do wykąpania się.
Oczywiście możesz włączyć do planu wannę, jednak na wypad poza miasto w zupełności wystarczy kabina prysznicowa. Jeśli zastosujesz się do zasady „mniej znaczy więcej”, to projekt łazienki nie powinien stanowić większego problemu! Jeśli masz kłopot – pomożemy – chętnie odezwij się do naszych projektantów wnętrz.
Jak urządzić kuchnię w domku letniskowym?
Podobnie jak w łazience, także w kuchni domku letniego trzeba się nieźle nagimnastykować, aby zaoszczędzić miejsce oraz cenne metry kwadratowe. Dobra metoda to znów – ograniczenie się do minimum – czyli absolutnie niezbędnych sprzętów AGD.
Ponieważ domek jest punktem sezonowego wypoczynku, z pewnością przeżyjesz dzięki lodówce, kuchence gazowej i turystycznemu piekarnikowi. W sprzedaży są też przenośne elektryczne płyty indukcyjne (na 1 lub 2 pola grzewcze) – to opcja dla tych, którzy nie chcą mieć w swym domku przyłącza gazowego lub butli.
Wolne miejsce możesz wykorzystać na wstawienie półek, komódek i niezbędnych szafek, które posłużą do przechowywania rzeczy. Standardową dużą lodówkę warto zastąpić odpowiednią pod zabudowę (funkcjonalna jest wysokość nie przekraczająca 60 cm). Wiele z nas nie wyobraża sobie relaksującego poranka bez dobrej kawy – zamiast dużego ekspresu z tysiącem funkcji polecamy kawiarkę, albo zajmujący mniej miejsca ekspres kolbowy.
Domek letniskowy to Twoja przestrzeń – puść wodze wyobraźni
Wszystkie powyższe porady na pewno ułatwią życiowy projekt pod nazwą „domek wypoczynkowy”, ale na własne potrzeby możesz je właśnie, z czystym sumieniem… zignorować. Dlaczego? Uważamy też, że domek wypoczynkowy może – a nawet powinien – niejako rządzić się własnymi prawami. A także kojarzyć się z miejscem, gdzie pozwolisz sobie na beztroskę. Dlatego zachęcamy, aby dać upust kreatywności i realizować wnętrzarskie fantazje! Domek letniskowy w stylu skandynawskim, choć piękny i schludny, nie musi przecież odpowiadać każdemu.
Marzą ci się kolorowe okiennice? A może w szafie zalegają egzotyczne tkaniny kupione lata temu na zamorskim bazarze? Chcesz podłogę z surowego kamienia, ale w mieszkaniu po tygodniu zaczęłaby doprowadzać Twoją rodzinę do szału? Niech nic nie powstrzymuje Cię przed uwzględnieniem niespełnionych marzeń w projekcie domku letniego.
Na razie wyjazd na działkę może być jednym z niewielu sposobów oderwania od rzeczywistości. Jeśli jednak zadbasz o funkcjonalność i atrakcyjny wystrój – zgodny z Twoją osobowością i marzeniami – szybko zauważysz, że świetnie tam odpoczywasz także po pandemii.
*Jeśli chciałbyś zlecić nam aranżację wnętrz w Warszawie lub okolicach (lub współpracę online, tudzież jeśli szukasz polskiego projektanta wnętrz do pracy nad projektem poza granicami Polski), zapraszamy do kontaktu! Sprawdź, ile kosztuje projektant wnętrz w Warszawie oraz jak wyglądały nasze dotychczasowe realizacje (klik: projekty wystroju wnętrz Warszawa) i umów się z nami na rozmowę wstępną!