O czym trzeba pomyśleć, aby przenieść kuchnię z kuchni do pokoju? I jak potem pożenić ją z jadalnią i salonem na 17 metrach kwadratowych bez “zagracania” przestrzeni? Przeczytaj o remoncie generalnym niewielkiego mieszkania dla 3-osobowej rodziny.
Jakiś czas temu skontaktowała się z nami para, którą już wcześniej dobrze znaliśmy – pracujemy w tej samej okolicy i nieraz na siebie wpadaliśmy 🙂 Agnieszka i Rafał szykowali się do remontu generalnego swojego mieszkania i mieli nie lada wyzwanie. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie dodatkowego pokoju dla ich kilkuletniego syna, co wiązało się z przeniesieniem kuchni z jadalnią do salonu. Dodatkowo pragnęli żyć w przestrzeni pełnej kwiatów, stonowanej i spokojnej, ale z kolorem. Nowe mieszkanie dla rodziny musiało pasować do ich w równym stopniu spokojnych, co kolorowych charakterów 😉
Remont generalny mieszkania dla rodziny – salon z kuchnią i jadalnią.
Przeniesienie kuchni wiązało się z kilkoma wyzwaniami technicznymi. Chcieliśmy zaprojektować nowe pomieszczenie tak, aby dawało wrażenie przestronnego. Mieliśmy do dyspozycji 17 metrów kwadratowych, w których od teraz miały zmieścić się trzy strefy: kuchnia, jadalnia oraz (pierwotnie sam) salon (przeczytaj też jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym).
Przy projektowaniu przeniesienia kuchni do salonu:
- Trzeba zacząć od sprawdzenia opcji przerobienia instalacji, przede wszystkim hydrauliki i wentylacji…
- …i dopiero potem można przejść do rozplanowania rozkładu funkcjonalny i projektów mebli.
Tego typu zmiany funkcjonalne pomieszczeń warto zlecić profesjonalistom, bo ewentualne błędy mogą być zbyt kosztowne, a skutki źle rozplanowanej kuchni zbyt bolesne do zniesienia na co dzień.
Tutaj właścicielom zależało, by mimo ograniczonej powierzchni kuchnia była duża i miała mnóstwo miejsca do przechowywania. Z racji połączenia z salonem postawiliśmy na możliwie zamkniętą, wtopioną w ściany zabudowę. To pozwala z jednej strony pochować cały bałagan, a z drugiej scalić kuchnię z salonem, by te dwie przestrzenie wzajemnie się dopełniały.
Ponieważ pokój był długi, to aby go optycznie skrócić, postanowiliśmy jadalnię umieścić w głębszej części pokoju. Na ścianie znajdującej się najdalej od wejścia zaprojektowaliśmy pierwszy akcent koloru w postaci dużej, żółtej kropki, której towarzyszy szary wzór dopełniający. Zdecydowaliśmy się na niestandardowy stół do jadalni: wysoki, długi i wąski. Uznaliśmy, że taki stół zajmie znacznie mniej miejsca, zwłaszcza w kontekście jego ustawienia względem kanapy.
Kanapa, postawiona na środku pomieszczenia i będąca w głębokim, zielonym kolorze jest kolejnym ważnym i mocnym akcentem kolorystycznym. Jej usytuowanie “w poprzek” dodatkowo łamie wrażenie “jamikowatości” pomieszczenia. Takie rozwiązanie daje wizualny efekt podziału pomieszczenia na strefy bez konieczności stawiania nowych ścian, co świetnie sprawdza się w urządzaniu wąskiego i długiego pokoju.
U tej rodziny zamiast telewizora, na codzień używany jest rzutnik, toteż ściana naprzeciwko kanapy musiała pozostać pusta. Przy planowaniu nowych punktów elektrycznych zapewniliśmy mu odpowiednie przyłącza. Na ścianie z żółtą kropką zaprojektowaliśmy instalację z kwietników ściennych aby spełnić marzenie Klientów o wnętrzu pełnym roślin.
Mieszkanie dla rodziny – remont generalny.
Teraz, kiedy już wygospodarowaliśmy pokój dla dziecka w dawnej kuchni, mogliśmy zająć się zaprojektowaniem tego pomieszczenia. Zadbaliśmy o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, aby pomieścić wszystkie zabawki chłopca. Tutaj również zdecydowaliśmy się na optyczny podział pomieszczenia, tym razem pod postacią sprytnego malowania ścian i sufitu. W pokoju dominuje mocny zielony kolor i tapeta z motywem zwierzęcym.
Kolejny zielony akcent znalazł też swoje miejsce jako szafka pod umywalkę w łazience.
W sypialni rodziców znajdziemy za to żółte akcenty nawiązujące do kropki na ścianie w salonie – tym razem w postaci ozdobnych poduszek. Agnieszka i Rafał to zapaleni miłośnicy yogi, medytacji oraz pracy nad spokojem wewnętrznym dlatego w ramach dekoracji ściennych mało co wydawało się do nich pasować bardziej, niż ich obrazy ze znakiem Ying-Yang otoczonym rodzinnymi zdjęciami 🙂
Całe mieszkanie dla rodziny jest przepełnione symbolami, a jeden z nich znajdziecie już na samym wejściu. Płytki w przedpokoju nie są ułożone przypadkowo: przedstawiają drzewo życia, które symbolizuje wieczne odradzanie się przyrody, jednocześnie przypominając o przemijaniu ludzkiego losu.
Projektowanie dla Agnieszki i Rafała to była sama przyjemność. Dlatego bardzo cieszy nas to, że gospodarze czują się w nowej odsłonie swojego mieszkania bardzo dobrze. Zapraszamy do obejrzenia naszych innych realizacji, aby zaczerpnąć więcej inspiracji – projektujemy w każdym stylu, warunkach i budżecie! Od metamorfozy po remont generalny: tylko powiedz nam, o czym marzysz 🙂