Jak urządzić wąski i długi pokój?

Grafiki na SM -3

Aranżacja długiego i wąskiego pokoju to niewdzięczne zadanie. Ze względu na swój „wagonowy” wygląd – stanowi prawdziwe wyzwanie. Na szczęście architekci wnętrz mają kilka sztuczek, aby taki pokój prezentował się jako szerszy i krótszy. Od czego zacząć?

Jak pomalować ściany w wąskim i długim pokoju? 

Najlepiej zacząć od podstaw! A podstawą każdego pomieszczenia są ściany. Ich właściwe pomalowanie ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza i pierwsze wrażenie. Oto nasze rady:

  • Dobierz odpowiednie kolory. Znasz już pewnie zasadę, że jasne kolory ścian optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne skracają i dają wrażenie głębi. Warto się nią posłużyć przy projektowaniu tego pokoju. Ciemniejsze barwy sprawdzą się wtedy na krótszych ścianach, a jasne – na dłuższych.
  • Rozłam bryłę. Podział wąskiego, prostokątnego pokoju na krótsze strefy jest prostym sposobem na odwrócenie uwagi od jego zaburzonych proporcji. Można to osiągnąć np. dzięki namalowaniu pionowej linii (lub ich większej ilości) na dłuższych ścianach. Jedna z naszych projektantek wnętrz w Warszawie , zmagając się z taką realizacją, wymyśliła inne ciekawe rozwiązanie: trójkąty na ścianach również świetnie odwrócą uwagę od tego, jak długi wcześniej wydawał się pokój.

Jak urządzić wąski i długi pokój? 

Ściany już pomalowane, ale do ukończenia realizacji jeszcze trochę pracy. Jakie są inne proste zabiegi?

  • Gra światłem. Jak przy każdym wnętrzu – dobre światło czyni cuda. Postaraj się więc wprowadzić go jak najwięcej. Często przy krótszej ścianie takiego pokoju znajdują się okna. Zadbaj wtedy, aby w zapewnić odpowiednie naświetlenie w części pomieszczenia, do którego nie dociera słońce.
  • Podział na strefy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, podział długiego, wąskiego pokoju na mniejsze części naprawia proporcje. Dlatego przy projektowaniu przemyśl ustawienie mebli. Jeśli ma on służyć jako salon z jadalnią, to polecamy ustawienie ogólnego wyposażenia strefy dziennej w głębi pokoju. Wtedy od wejścia nie zagracasz go dużymi gabarytami, jak kanapa, zamiast tego wstawiając tam „ażurowy” stół oraz krzesła. 
  • Mniej, znaczy lepiej. Aby dobrze urządzić taki pokój, musisz aranżacją sprawić, że będzie wydawał się „lżejszy”. Dlatego patrząc na rzut pomieszczenia, przemyśl kilka razy, czego naprawdę w nim potrzebujesz. Każdy zbędny mebel uwypukli tylko niewdzięczny i nieustawny charakter pokoju.
  • Nie ustawiaj wzdłuż dłuższych ścian. Mówimy tu głównie o masywnych meblach. Grzeczne umeblowanie tego pokoju wyłącznie wzdłuż jego dłuższych ścian podkreśli tylko jego wagonowość i nieatrakcyjną długość, przywołując skojarzenia z linią warszawskiego metra. Zamiast tego kanapę dopasuj do projektu tak, aby mieściła się wzdłuż krótszej ściany. Dzięki temu pomieszczenie nie tylko wyda się bardziej przestrzenne, ale i zyska na funkcjonalności.
  • Lustra, lustra, lustra… Uwzględnianie luster w projekcie to jedna z najprostszych metod, aby optycznie powiększyć wnętrze! Warto je powiesić na dłuższej ścianie pokoju – to zdecydowanie wyrówna zaburzone proporcje.

Jak widać, wąski i długi pokój wcale nie musi być architektonicznym koszmarem, z którym musisz potem żyć na co dzień! W razie jakichkolwiek wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z nami! Będzie to sama przyjemność – lubimy wyzwania i pomaganie Wam, abyście mogli mieszkać piękniej ?

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Newsletter
Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od pogotowiewnetrzarskie.pl
Zapisz mnie!