Kiedyś był miejscem do suszenia prania. Dziś – jako przydomowy ogródek, zielnik, miejsce relaksu, a nawet manifestacji poglądów politycznych – balkon staje się pełnoprawną częścią mieszkania. Jak go urządzić i optymalnie wykorzystać?
Mały czy duży – każdy balkon zasługuje na odrobinę miłości i uwagi, a odwdzięczy się nam mnóstwem możliwości i zastosowań. Fani gotowania mogą zasadzić na nim własny ogródek z ziołami i warzywami (a nic nie przebije smaku potraw, które przygotowałaś z tak świeżych składników). W ciepłe dni możesz wylegiwać się w pełnym słońcu bez wychodzenia z domu. Wielbiciele roślin mogą poświęcić tę przestrzeń na stworzenie prywatnej dżungli. A w ostatnim czasie balkony stały się również miejscem na wyrażanie siebie i swoich przekonań. Kto z nas nie widział zawieszonych tęczowych flag lub piorunów? Szczególnie podczas pandemii, dla zamkniętych na kwarantannie ludzi, balkony były często jedynym sposobem kontaktu ze światem.
Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o zmianie wyglądu lub funkcji twojego balkonu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sezon letni już za chwilę – pokażemy ci, że wcale nie trzeba mnóstwo pracy i czasu, aby ta przestrzeń stała się ładnym i funkcjonalnym miejscem.
Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu balkonu?
Zanim zaczniesz wybierać stolik i pasujące doniczki, pamiętaj o paru kluczowych kwestiach – czasem to, co możesz z balkonem zrobić, narzucone jest z góry:
- Formalności. Przede wszystkim przejrzyj umowę z deweloperem, regulamin spółdzielni czy osiedla, na którym mieszkasz. Możesz się okazać, że administracja budynku nie pozwala na przykład na zmiany koloru ścian, elewacji, sposobu zabudowy czy oświetlenia (szczególnie stałych punktów światła). To częste i oznacza, że jeśli chcesz wprowadzać zmiany, musisz skupić się na elementach ruchomych.
- Północ czy południe? Jak bardzo nasłoneczniony i w którą stronę świata skierowany jest balkon? To informacja szczególnie przydatna przy doborze odpowiednich kwiatów. Jeśli nakupujesz dalii do słabo nasłonecznionego miejsca, możesz się niezwykle rozczarować ich uprawą.
- Odporność na warunki atmosferyczne. Przy zakupie mebli i dekoracji na balkon zwracaj uwagę, czy dobrze znoszą warunki pogodowe. Na przykład dobrze, gdy są odporne na deszcz i szybko schną, inaczej trzeba je będzie wnosić za każdym razem, gdy zbiera się na burzę. W polskim klimacie – koszmar.
Które meble na balkon są najlepsze?
Na ilość i rodzaj mebli balkonowych wpłynie dostępny metraż. Im więcej przestrzeni masz, tym więcej miejsca na dodatkowe krzesła, leżak czy inne meble. Ale mała powierzchnia nie powinna cię przestraszyć! Nawet na kilku metrach kwadratowych jesteś w stanie zmieścić te najbardziej podstawowe wyposażenie:
- Stolik na balkon. Wcale nie musi być duży. Tak naprawdę wystarczy, aby mieścił twój ukochany kubek 😊 Na małych powierzchniach dobrym rozwiązaniem alternatywnym do stołu jest składany blat z podpórką, przymocowany do ściany.
- Krzesła na balkon. Na niewielkiej powierzchni świetnie sprawdzą się krzesła składane. Wtedy zabierają przestrzeń tylko, gdy są używane – a później postawisz je złożone przy ścianie, aby odzyskać kilka cennych metrów.
- Skrzynka i ława na balkon. Sprawdzą się zamiast krzeseł, warto zainwestować w wersję z miejscem do przechowywania. Taki mebel jest pakowny i bardzo funkcjonalny.
I nie potrzeba więcej! Wystarczy stolik, miejsce do siedzenia oraz mebel do przechowywania rzeczy. Jeśli jednak masz ochotę na mniej standardowe umeblowanie, to może warto zacząć rozglądać się za huśtawką lub hamakiem ogrodowym?
Tak naprawdę wyposażenie twojego balkonu głównie zależy od Twoich potrzeb i możliwości, jakie daje dostępny metraż. Jeśli masz problem z zaprojektowaniem go tak, aby mieścił wszystkie ważne elementy, zachęcamy do kontaktu z projektantem wnętrz. Z naszą pomocą szybko uzyskasz projekt, który spełnia Twoje wymagania estetyczne i funkcjonalne.
Jaki dywan na balkon wybrać?
Odpowiednio dobrany dywan sprawia, że każde wnętrze (a w tym przypadku zewnętrze 😉) staje się bardziej przytulne. Co na podłogę na balkon sprawdzi się najlepiej?
- Dywany syntetyczne. Jest to najlepszy wybór dla aranżacji zewnętrznych. W odróżnieniu od tych z włókien naturalnych, niestraszna im wilgoć i promieniowanie słoneczne. Do takich dywanów zaliczają się np. winylowe albo polipropylenowe.
- Dywany z naturalnych materiałów. Jeśli zależy ci na naturalnym włóknie, to dobrze sprawdzi się np. dywan z włókien konopnych. Innym rozwiązaniem jest bawełniana mata na balkon. Przy takim zakupie pamiętaj jednak, aby przed ulewą wnosić je do środka, aby zapobiec zniszczeniu.
- Sztuczna trawa. Wielbicielom zieleni przypadnie do gustu ta alternatywa. Taka wykładzina jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej – a więc na pewno znajdziesz odcień dla siebie. Dzięki niej stworzysz na swoim balkonie prawdziwy ogród, który będzie pięknie się prezentował przez cały sezon. Na okres zimowy polecamy ją jednak zwinąć i przechowywać w środku.
Jakie kwiaty na balkon wybrać?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, przy wyborze roślin kluczowa jest strona świata, na którą wychodzi Twój balkon. Najbardziej nasłonecznione są te usytuowane od południowej strony budynku, najmniej światła otrzymują te skierowane na północ.
Znając położenie swojego balkonu, możesz wybrać warzywa i zioła, którym będzie się tam dobrze rosło. Dzięki temu twój ogródek nie tylko będzie cieszył oko i piękne pachniał, ale dawał namacalne (i jadalne) korzyści. Jakie są najlepsze kompozycje kwiatowe na balkon – i ten słoneczny, i ten nieco mniej?
- Balkony południowe – na nie polecamy kwiaty, które dobrze znoszą upały. Są to na przykład: astry, dalie, goździki lub lwie paszcze. W warzywniaku na takim balkonie sprawdzi się fasola, ogórki, a także bakłażany. Z uwagi na stały kontakt ze słońcem, rozważ zakup donic w jasnych kolorach. Nie będą się one tak szybko nagrzewać, a więc zapobiegają wysuszaniu roślin.
- Balkony północne otrzymują najmniej światła ze wszystkich. Należy więc szukać roślin, które cenią sobie cień, takie jak: ostróżki, bratki, lawenda, bukszpan, bluszcz, jak również kolendra, mięta czy lubczyk.
- Balkony wschodnie cechuje najbardziej optymalne naświetlenie. Ze względu na swoje położenie, stanowią dla kwiatów najbardziej naturalne środowisko. Odnajdzie się tam w zasadzie każda roślina, a w nich takie jak: surfinia, petunia, pelargonia, róża, werbena, pomidor, szczypiorek, sałata i bazylia 😊
- Balkony zachodnie są dobrym miejscem dla roślin, które dobrze zniosą zarówno chłodne poranki, jak i ciepłe popołudnia. Należą do nich: wilczomlecze, klematis, wiciokrzew lub chmiel japoński. W warzywniaku możecie spokojnie zasadzić paprykę, szpinak czy seler naciowy.
Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, więc warto już teraz zabrać się za sadzenie roślin i wstawianie mebli na balkon. Wystarczy odrobina starań i uwagi, aby był on miejscem ładnym i wygodnym do przesiadywania. W pogodne dni nie wrócisz już na kanapę – naprawdę 😉. To przyjemne i pożyteczne – coraz więcej czasu spędzasz poza domem, teoretycznie nawet z niego nie wychodząc. Póki ciepłe dni się utrzymują, zobacz także jak urządzić mały domek letniskowy.