Pytanie o styl wnętrza jest jednym z pierwszych i najważniejszym, jakie zadajecie nam, planując remont mieszkania. Od tego zależeć będzie, jaki materiał wybierzecie na podłogi, jakie kolory, meble i dodatki będą wykorzystane. Dlatego przygotowaliśmy poradnik – jakie są modne style urządzania wnętrz oraz to, co je wyróżnia. Macie już swój ulubiony?
Od razu odpowiadamy na najczęściej padające pytanie: nasze projektantki wnętrz w Pogotowiu Wnętrzarskim są otwarte na wszystkie style we wnętrzach. Ale – jak pokazuje nasze doświadczenie – nie każdy potrafi je odróżnić… W sumie – nawet nie musi, bo przecież po to istnieją wyszkoleni specjaliści, czyli np. My 😉
Wiele lat temu, kiedy dopiero zaczynałyśmy i nie były rozpowszechnione komputery oraz Internet, miałyśmy ciekawą sytuację. Umówiłyśmy się z klientem na pierwsze spotkanie. Wcześniej poprosiłyśmy go, aby określił ulubione style wnętrz, bo chciałyśmy przygotować odpowiednie inspiracje (materiały itd.). Pan powiedział, że ma swoje mieszkanie zrobione w stylu nowoczesnym. Kiedy weszłyśmy do tego mieszkania, całe przejęte jednym z pierwszych zleceń, z walizką pełną propozycji i katalogów dla stylu nowoczesnego, otoczył nas iście hollywoodzki przepych i glamour. Ups! Od tamtej pory takie sytuacje zdarzały się regularnie. Dlatego taki poradnik pomoże choć trochę uporządkować wiedzę w tym fascynującym temacie, a Wam może dostarczy ciekawych inspiracji.
1. Wnętrza w stylu LOFT – co to znaczy?
Czy wiecie że ojczyzną tego stylu są Stany Zjednoczone? Jego początki sięgają połowy ubiegłego wieku. Kiedy wzrost cen gruntów w dużych miastach doprowadził do przeniesienia fabryk na obrzeża, w centralnych dzielnicach pozostały opuszczone obiekty przemysłowe, magazyny i bezużyteczne warsztaty. Pomysłowi właściciele zaczęli je adaptować na mieszkania i wynajmować. Pierwotnie „pokoje w stylu loft” wyposażone były tylko w minimalne udogodnienia, a przez to – bardzo tanie. Za komfortowe uchodziły już te, w których zainstalowano kuchnię, łazienkę i toaletę. Brakowało dekoracji, ścianek działowych i ścian wewnętrznych. Zamiast sufitu – widoczne były belki konstrukcyjne, rury, elementy maszyn czy dach. Taką adaptację zaczęto określać nazwą „loft”. Dziś styl ten jest szczególnie modny wśród zamożnych mieszkańców dużych miast, których stać na apartament w centrum, często w starym budownictwie po rewitalizacji. Do loftów trzeba odwagi – do dziś budzą sporo emocji, ale styl ten ma tysiące miłośników na całym świecie.
Co wyróżnia styl loft:
- Cecha charakterystyczna: Elementy industrialne i konstrukcyjne nie są zakrywane.
- Paleta barw: odcieni szarości, biel, czerń, granat.
- Dodatki: miedziane, metalowe, drewniane, skórzane dodatki, oświetlenie jak z fabryki.
Styl loft – dla kogo?
- dla ludzi odważnych
- którzy potrzebują więcej przestrzeni,
- dla tych, którzy lubią klimat surowy i “męski”
2. Styl skandynawski – dlaczego podbił nasze serca?
Dla odmiany od loftów – style takie jak skandynawski nie może się nie podobać. Podbił serca milionów właścicieli domów i mieszkań, którzy docenili jego prostotę i brak pretensjonalności. Promieniuje niezwykłą lekkością i naturalnością. Pochodzi ze Szwecji i krajów północnej Europy. Mieszkańców zimnych krajów skandynawskich nie cechuje dążenie do luksusu. Aranżując domy wolą przytulne i ciepłe wnętrze. Głównym wymogiem dla użytych materiałów jest naturalność – to ona przynosi komfort mieszkańcom. Drewno, metal, kamienie naturalne, szkło, futro, skóra, ceramika, każdy z tych materiałów może być bezpiecznie używany w stylu skandynawskim. Wnętrze skandynawskie charakteryzuje się spokojem, zwięzłością, a jednocześnie ma szczególny urok i ekspresję. Wiele w nim sprytnych, funkcjonalnych rozwiązań (do czego przyzwyczaiła nas m.in. Ikea).
Co wyróżnia styl skandynawski:
- Cecha charakterystyczna: Jasne, najczęściej białe lub szare, przestronne wnętrza, dużo naturalnego drewna i sklejek, naturalnych tkanin (len lub bawełna).
- Paleta barw: Przeważają szarości, biel i paleta odcieni koloru niebieskiego.
- Dodatki: drewniane minimalistyczne, wzorzyste poduszki i dywany, zasłony, świece, motywy geometryczne w dekoracjach.
Wnętrza w stylu skandynawskim – dla kogo?
- jeśli szukasz spokoju i przytulności
- idealnie sprawdza się dla rodzin z dziećmi
- dla ludzi, którzy chcą ładnego wnętrza i nie chcą wydawać kosmicznych sum na jego urządzanie
3. Style wnętrzarskie – minimalizm.
Minimalizm – to styl dla osób, którym nawet nowoczesne wnętrza skandynawskie wydają się „zaśmiecone”. Jest też ulubionym stylem perfekcjonistów. Zgadza się z nimi część projektantów: twierdzą, że współczesny człowiek szybciej odpocznie i zregeneruje siły w przestronnym pokoju, wolnym od niepotrzebnych detali, szczegółów i rzeczy. Łatwo powiedzieć, trudniej wdrożyć. Tworząc wnętrze trzeba wyczuć subtelną różnicę między życiem ascetycznym a funkcjonalnym. Ten wątek często przewija się w rozmowach z naszymi klientami, którzy od razu oczekują od nas projektu minimalistycznego – przecież pomieszczenie w tym stylu niekoniecznie jest pustym, otwartym pokojem, z jedną kanapą w roli wszystkich mebli. Minimalizm ma dawać wygodne, komfortowe i w pełni funkcjonalne wnętrze, jednak z wykorzystaniem możliwie najmniejszej liczby przedmiotów. Dodajmy – przedmiotów wysokiej jakości.
Co wyróżnia styl minimalistyczny:
- Cecha charakterystyczna: Perfekcja, prostota, funkcjonalność, lekkość.
- Paleta barw: Neutralność barw, spokój i harmonia.
- Dodatki: Filozofia: Im mniej tym lepiej. Ascetyczne formy, brak wzorów / ozdób, wrażenie sterylności wnętrza.
Wnętrza w stylu minimalistycznym – dla kogo?
- dla osób, którym nawet nowoczesne wnętrza skandynawskie wydają się „zaśmiecone”
- dla tych, którzy nie znoszą bałaganu i chaosu.
- dla ludzi skłonnych do perfekcjonizmu i porządku.
4. Styl rustykalny, czyli YOLO we wnętrzach.
Rustykalny styl nazywamy sobie czasem w Pogotowiu „antywandalowym”. Dlaczego? Ah, bo nie musisz się już obawiać, że narożniki mebli się zetrą, kamień rozpadnie, a płytka pęknie. Starannie postarzane powierzchnie są jednym z wyznaczników tego stylu. Rustykalne wnętrze potrzebuje odpowiednich materiałów i elementów: drewnianych podłóg, zgrubnie obrobionego kamienia i płytek oraz masywnych mebli. Należy pamiętać, że styl rustykalny oznacza wszystko, co naturalne. Charakteryzuje się spokojną, naturalną kolorystyką i prostymi formami. Do wnętrz w tym stylu zazwyczaj pasują duże okna, szerokie belki stropowe, duży stół jadalny. W zgodzie z naturą, przytulny, swojski. Do tego proste drewniane meble o naturalnym wykończeniu. Jednym słowem – wiejski luksus 🙂
Co wyróżnia styl rustykalny:
- Cecha charakterystyczna: Styl rustykalny oznacza wszystko, co naturalne. Preferuje proste formy. Akceptuje też niedoskonałości.
- Paleta barw: Spokojna, naturalna kolorystyka.
- Dodatki: Proste drewniane meble o naturalnym wykończeniu, ręcznie plecione chodniki, szydełkowe serwety, rzemiosło ludowe.
Wnętrza w stylu rustykalnym – dla kogo?
- dla ludzi, którzy szukają komfortu w czymś niezwykłym, efektownym, niekoniecznie wielbionym przez magazyny modowe.
- dla tych, którzy doceniają poczucie pewności siebie i spokoju
- dla tych, którzy pragną stworzenia lub przynajmniej naśladowania historii rodziny, powrotu do rzeczywistości wiejskiej oraz potrzebują stabilności.
5. Style we wnętrzach. Styl eklektyczny.
Eklektyczny styl w aranżacji wnętrz postawił na głowie wszystkie zasady projektowania wnętrz. Miesza stare i nowe, Wschód i Zachód, luksus i skromność. Ten styl pozwala na łączenie mebli, elementów, dodatków i wnętrz z różnych epok w ramach jednego projektu. Wolność działania i myślenia jest głównym sekretem eklektyzmu. Rozmawiając z klientami często musimy jednak pilnować, aby nie przekroczyć cienkiej granicy między kontrastem a chaosem. Nadrzędnym celem eklektyzmu jest stworzenie unikalnej przestrzeni o – jednak! – harmonijnym wyglądzie.
Co wyróżnia styl eklektyczny:
- Cecha charakterystyczna: Swoboda łączenia elementów starych z nowymi, mieszanka stylów, która w efekcie daje indywidualny i unikalny projekt.
- Paleta barw: Eklektyzm preferuje naturalne odcienie. Beż, krem, brąz w połączeniu z szarością są rozcieńczone jaśniejszymi tonami mebli i wystroju.
- Dodatki: mieszanka dodatków z różnych stylów i epok, umiłowanie pamiątek i staroci.
Wnętrza w stylu eklektycznym – dla kogo?
- dla innowatorów i eksperymentatorów.
- dla tych, którzy wcielają w życie najbardziej niezwykłe i odważne pomysły.
- idealny dla podróżników i kolekcjonerów, dla osób o różnych preferencjach stylowych
6. Modny Vintage – styl dla Ciebie?
Vintage, pochodzący z Francji, początkowo w ogóle nie był stylem wnętrz. Tym słowem winiarze określali wino, które miało za sobą wiele lat sezonowania. Wszystko, co odnosi się do tego kierunku, ma zatem jedną główną cechę – starzenie się. Jeśli przedmiot można sklasyfikować jako retro – jest to vintage. Oczywiście nie każdego stać na oryginalne meble czy dodatki sprzed lat. Ponieważ jest zapotrzebowanie, powstała cała branża tworzenia postarzonych rzeczy, elementów wyposażenia wnętrz i różnych bibelotów. Często we wnętrzach w stylu vintage można znaleźć tapety i tkaniny ze wzorami kwiatowymi. Takie wzory są również matowe, postarzane, popękane. Tkaniny ze wzorami celowo wyglądają na wyblakłe. Aby stworzyć klasyczną atmosferę preferowane są spokojne, dyskretne kolory. Jest to swobodny styl, który pozwala w pełni pokazać swój gust i szacunek do historii.
Co wyróżnia styl vintage:
- Cecha charakterystyczna: Wnętrza nowoczesne połączone z meblami i dodatkami z lat 50., 60., i 70.
- Paleta barw: Biały, beżowy, popielaty róż, jasno-niebieski, zielonkawy, jasnobrązowy.
- Dodatki: Motywy i kształty sprzed lat. W dobraniu dodatków pomoże moda na vintage – wiele wzorów i motywów jest obecnie odtwarzane lub drukowane na najmodniejszych produktach.
Wnętrza w stylu vintage – dla kogo?
- dla tych, którzy cenią tradycję, znają historię i mają zdrowe poczucie humoru.
- dla każdej kieszeni – może to być wnętrze drogie, ale też bardzo tanie w przygotowaniu.
- dla osób romantycznych
7. Style wnętrzarskie – styl nowojorski
Kolejny styl, który przyszedł z USA. Wnętrza nowojorskich apartamentów inspirują nas przy projektach nowoczesnych kawalerek, przestronnych apartamentów, najbardziej typu penthouse czy dwupoziomowych. Główna cecha stylu nowojorskiego to otwarta wspólna przestrzeń. Projekt musi uwzględniać połączenie salonu, kuchni, jadalni i czasami sypialni. Jeśli chodzi o schemat kolorów, jest tu spora dowolność. Nasi projektanci starają się je dobierać w zależności od osobowości i stylu życia domowników. Niewiele jest dekoracji, nacisk kładzie się raczej na meble, pracę tekstur i powierzchni między sobą. Dekoracje – jeśli już – to jakościowe i „z wyższej półki”. Są to głównie dzieła sztuki: obrazy, rzeźby (bardziej współczesne). Najbardziej elegancka wersja amerykańskiego designu to klasa sama w sobie: dominuje symetria, sofy, fotele, krzesła, pufy w eleganckich obiciach.
Co wyróżnia styl nowojorski:
- Cecha charakterystyczna: Duża wspólna przestrzeń: połączenie kuchni, jadalni i salonu, czasem nawet sypialni.
- Paleta barw: Dowolnie, ale zaczynamy od białego, czarnego, szarego, beżowego. Plus ciepłe odcienie: szkarłatny, bordowy, ciemny kobaltowy, szmaragdowy.
- Dodatki: Sztuka współczesna. Jeśli pufy, to w eleganckich obiciach (mogą być wykończone drewnem lub ćwiekami, najczęściej na wyraźnych nóżkach).
Wnętrza w stylu nowojorskim – dla kogo?
- dla tych, którzy preferują eleganckie i klasycznie urządzone wnętrza.
- dla tych, którzy wiedzą, czego chcą od życia i zawsze to otrzymują.
- dla tych, którzy potrzebują dużo światła, mieszkania bez stref i odrzucają nadmierną różnorodność
8. Glamour – w stylu gwiazd
Styl glamour, pełen przepychu, kojarzy się z wnętrzami milionerów i gwiazd Hollywood, z angielskiego jest tłumaczony jako „urok”. Żeby zrobić dobre wnętrze w takim stylu – i nie przefajnować – trzeba mieć wyrafinowany smak i poczucie proporcji. Nawet dla profesjonalnego projektanta nie jest to sprawa łatwa. To dlatego, że jasny i luksusowy styl glamour łączy w sobie kilka cech. To fuzja stylów nowoczesnego, retro i klasycznego. Nie wystarczą kosztowne meble, wykończone połyskującymi materiałami. Styl Glamour to przede wszystkim bardzo bogate wnętrze, zachwycające blaskiem i jaskrawością detali, a także luksusowymi dodatkami. W połączeniu z błyszczącymi powierzchniami, metalem, dużą liczbą luster i szklanych powierzchni tworzy się otoczenie, które nie sposób zignorować, pełne nastroju wielkiej uroczystości każdego dnia.
Co wyróżnia styl glamour:
- Cecha charakterystyczna: Przepych i olśnienie odbiorców.
- Paleta barw: Biel, złoto, srebro, czerń. I połysk.
- Dodatki: Koniecznie luksusowe, skóry zwierząt i błyszczące żyrandole. Do tego dużo błyszczących powierzchni i luster.
Wnętrza w stylu glamour – dla kogo?
- dla fanów jasnych akcesoriów i luksusu,
- dla osób, którzy lubią skupiać na sobie uwagę,
- dla osób gotowych wydać sporą sumę.
9. Style we wnętrzach – czy nowoczesny jest dla każdego?
Nowoczesny styl to komfort, wygoda i funkcjonalność. Można go podzielić na nowoczesny chłodny (biały + szarości) i nowoczesny ocieplony (biały + drewno) – zależy od preferencji naszych klientów. To styl dla tych, którzy mieszkają tu i teraz – odzwierciedla szybko zmieniającą się rzeczywistość. Człowiek nie ma czasu, by usiąść w zamyśleniu w fotelu przed palącym się kominkiem, ale jednocześnie nie da się wytrzymać ciągle szaleńczego tempa współczesnego życia. Dlatego dom staje się miejscem, w którym nie ma nic zbędnego, a każdy szczegół doskonale pasuje do właściciela, wypełniając jego życie wygodą. Proste, geometryczne formy, przestrzeń, funkcjonalność, otwarte przestrzenie powiększające wnętrza, brak wyraźnych podziałów – za to są strefy (do spania, do jedzenia, do rozrywki).
Co wyróżnia styl nowoczesny:
- Cecha charakterystyczna: Komfort, wygoda, funkcjonalność.
- Paleta barw: Nowoczesny chłodny (biały + szarości) lub nowoczesny ocieplony (biały + drewno).
- Dodatki: Zastosowanie produktów chromowanych: nogi, ozdobne wzory itd, wazony, obrazy, rzeźby nowoczesne
Wnętrza w stylu nowoczesnym – dla kogo?
- dla tych, którzy preferują klimat miejskiego rytmu życia.
- dla osób preferujących wolną przestrzeń, z elementami luksusu i sztuki.
- dla ludzi o nowoczesnych poglądach.
10. Style we wnętrzach – styl industrialny
Przemysłowy wystrój wnętrz (podobnie jak loft), z dumą pokazuje materiały budowlane i konstrukcyjne, które inni próbują ukryć. Styl industrialny w wystroju wnętrz jest surowy, niedokończony. Przemysłowe wnętrze to detale, które podnoszą estetykę pomieszczenia, nawet jeśli nie są do końca funkcjonalne. Jeśli powierzchnie, to drewniane lub metalowe (stal nierdzewna). Lampy – metalowe i „przemysłowe”. Mogą im towarzyszyć meble w stylu vintage. Ten styl stosowany zazwyczaj we wnętrzach na poddaszu, w nowoczesnych domach i centrach handlowych. Style industrialny nie jest dla każdego. Bardzo często nie wywołuje skojarzenia, że wnętrze jest „miłe”. Poszczególne elementy są tam zimne, i zaczynają „grać” dopiero podkreślone przez przestrzeń (np. wysoki sufit i jak najmniej ścian działowych), cegły, fakturowe tynki, beton, szkło, metal.
Co wyróżnia styl industrialny:
- Cecha charakterystyczna: Ściany pozostają bez dekoracji, nie są chowane druty i rury, rdza jest dekorem, a stare rzeczy są odtwarzane w nowym kontekście.
- Paleta barw: Neutralna, przemysłowa czerń i stal.
- Dodatki: Metalowe lampy, designerskie meble, czasem w stylu vintage (np. stare maszyny i mechanizmy).
Wnętrza w stylu industrialnym – dla kogo?
- dla osób zmęczonych standardami,
- dla ludzi, preferujących atmosferę przestronną i wygodną, bez nadmiaru mebli
- dla tych, którzy nie mają czasu na wybór przedmiotów do swego otoczenia
Wybraliście już swój ulubiony styl? To oczywiście nie jest kompletna lista. Style wnętrzarskie to nieskończone źródło wiedzy i nowych informacji. Tym artykułem wprowadzającym dopiero rozpoczynamy cykl o stylach urządzania wnętrz. Będziemy opisywać ich więcej – tych popularnych, modnych i funkcjonalnych. Na pewno znajdziesz coś pasującego do Twojego gustu i rytmu życia.