Polacy coraz częściej remontują wnętrza, co widzimy również w naszej pracy. Niedawno przeprowadzone badanie w 10 dużych polskich miastach dało odpowiedzi na pytania o nawyki aranżacyjne naszych rodaków. Przeczytajcie wyniki raportu, oraz co my o nich sądzimy jako projektanci wnętrz!
Jakie są nawyki aranżacyjne Polaków? Moglibyśmy spróbować wyciągnąć wnioski wyłącznie na podstawie naszej pracy… Ale dobrze, że powstało na ten temat oficjalne badanie, i wnioski z niego pokrywają się z naszymi obserwacjami 🙂 Jak myślicie, mieszkańcy którego miasta zwracają największą uwagę na ceny mebli? Kto wydaje najchętniej pieniądze? A kto najczęściej korzysta ze wsparcia ekip budowlanych? Jaki wpływ naprawdę miała inflacja na inwestycje wnętrzarskie? Dowiedzcie się z artykułu!

Inflacja wpłynęła na każdego, ale na różne sposoby.
Jak powszechnie wiadomo, inflacja wpłynęła na każdą branżę, i podobnie było w naszej. Według badania, aż 85% Polaków musiało z tego powodu zmienić lub odłożyć swoje plany remontowo-budowlane (w Białymstoku było to aż 92,6%!).
I nic dziwnego. Polacy, którzy mimo wszystko zdecydowali się na remont w ostatnich 3 latach, odczuli wysokie ceny zarówno usług, jak i towarów. Niemal 3/4 badanych (72%) wydało na to przedsięwzięcie więcej niż 10 000 złotych. Zaczęliśmy znacznie ostrożniej robić zakupy i patrzeć na metki: zwłaszcza przy wyborze mebli. 43% Polaków zwraca teraz największą uwagę na cenę przy takim zakupie. To dla nas projektantów oznacza, że takie wybory powinny być tym bardziej przemyślane, a najlepiej skonsultowane z nami! 🙂 Często spotykamy się z sytuacją, że klienci (w naszym mniemaniu) przepłacają za elementy wyposażenia, które akurat w ich wnętrzu nie robią efektu „WOW”.
Chodzi o to, że akurat ten czy inny drogi mebel nie wpływa tak dobrze na wnętrze, jakby sugerowała jego cena. Czasem warto ulokować pieniądze w innym miejscu, gdzie efekt będzie naprawdę spektakularny. To oznacza, że zamiast drogiej, luksusowej komody można kupić tańszą, a zaoszczędzony budżet przeznaczyć na grafiki do powieszenia nad nią na ścianie. Tego typu dodatki nie tylko zaczarują wnętrze, ale też stworzą personalną opowieść o mieszkańcach: co lubią, co jest dla nich ważne.

Na co, i który Polak wydaje najwięcej?
Według raportu nieliczni Polacy decydują się na remont całego wnętrza. Wyniki badania wskazują, że Polacy najczęściej remontują łazienki i kuchnie (kolejno 36% i 27%). To nas nie dziwi: remont tych pomieszczeń znacząco podnosi jakość życia, a raz dobrze zaprojektowane, służą latami. Warto też zwrócić uwagę, że są to jednocześnie najtrudniejsze przestrzenie w aranżacji, a ewentualne błędy jeszcze trudniejsze do zmiany, niż zazwyczaj (a co za tym idzie – niezwykle kosztowne). Warto przynajmniej skonsultować swoje plany z projektantem, a najlepiej zamówić kompleksowy projekt, dzięki któremu Wasza kuchnia i łazienka będą nie tylko piękne, ale także funkcjonalne.
Z naszego doświadczenia wynika, że nasi rodacy często lubią remontować też salony. Podobnie wykazywał raport z 2023 roku. Zgadywaliśmy wtedy, że to dlatego, że jest to najbardziej reprezentacyjna część mieszkania. Okazuje się, że z czasem coraz bardziej dbamy o nasz osobisty komfort, i odświeżając nasze sypialnie (23%), również o jakość snu. Jest to bardzo duży wzrost, z porównaniem z raportem z 2023 roku, kiedy robiło to zaledwie 4,1% badanych! My uważamy, że to świetna wiadomość 🙂
Co ciekawe, pomimo tego, że na remonty najwięcej pieniędzy wydają szczecinianie, to najczęściej i najchętniej przeprowadzają je mieszkańcy Katowic. Ci również kupują najwięcej nowych mebli.

Samodzielnie czy ze wsparciem? Nawyki aranżacyjne Polaków.
Trochę tak, a trochę tak. Jeśli chodzi o prace wykonawcze, to Polacy chyba nie lubią już brudzić sobie rąk. 94% korzysta przy remoncie ze wsparcia doświadczonych ekip budowlanych. Najczęściej takie ekipy wynajmują osoby starsze, czyli powyżej 50 roku życia (97,9%), a – co ciekawe – najczęściej mieszkańcy Krakowa (98,6%).
Z kolei jeśli chodzi o projektowanie i aranżację wnętrz, to samodzielnie zabiera się za to aż 64% Polaków. Najczęściej ze wsparcie architektów wnętrz sięgają mieszkańcy Poznania, gdzie 44,2% badanych zleciło projekt profesjonalistom. My oczywiście na to namawiamy, bo telefonów z prośbą o ratunek po nieudanych samodzielnych remontach dostajemy bardzo, bardzo dużo 😉 Paradoksalnie często zatrudnienie projektanta w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić na budżecie, bo zmiany tego, co już się wykonało, są najbardziej kosztowne…

Czy wiek ma znaczenie?
Z odpowiedzi badanych wynika, że jednak ma! To właśnie po czterdziestce Polacy przeprowadzają najwięcej remontów. Prawie połowa osób (49%) w swoich latach 40-tych remontuje wnętrza raz na trzy lata, lub nawet częściej! Wydają oni także najwięcej pieniędzy na meble, skupiając się na długowiecznych rozwiązaniach.
Zaskoczyły Was wyniki tego badania? Przeczytajcie pełen raport o nawykach remontowo-aranżacyjnych Polaków w 2024, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów 🙂
