Dzisiaj tych terminów używa się często wymiennie. W tym artykule zajmiemy się jednak definicjami obu zawodów, abyście przy następnym remoncie nie mieli problemów z wyborem. Jaka jest różnica w pracy architekta i projektanta wnętrz?
Praca projektanta i architekta wnętrz w wielu wymiarach się przenika, i – przynajmniej w Polsce – obecnie używa się obu terminów na niemal ten sam zawód. Nie jest to jednak reguła, co może prowadzić do zamieszania, zwłaszcza przy wyborze biura/człowieka do zaprojektowania Waszego wymarzonego domu. Co może zrobić architekt wnętrz, czego nie zrobi projektant wnętrz? I na odwrót??
My jesteśmy jednymi z tych, co używają obu terminów wymiennie, a “projektant” nam po prostu przyjaźniej brzmi 😉 W dzisiejszym tekście wracamy jednak do podstawowych definicji obu zawodów. Mimo, że zarówno architekt wnętrz jak i projektant wnętrz zajmują się kształtowaniem przestrzeni wewnętrznej (mieszkalnej lub komercyjnej), istnieją pewne różnice w zakresie ich pracy. Zacznijmy od architektów.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Architekt wnętrz to ktoś, kto zajmie się Waszą przestrzenią od A-Z: od naniesienia zmian w rozmieszczeniu ścian działowych i instalacji, po dobranie nowych zasłon i obrazków na ścianę. Posiada zarówno fachową wiedzę techniczną, jak i wyczucie estetyczne i funkcjonalne w przestrzeni – ale jego głównym zadaniem jest zadbanie o doskonałą “podstawę”. Do zadań architekta wnętrz należy (oczywiście w zależności od zakresu zleconej mu usługi):
- zaprojektowanie komfortowej przestrzeni, która będzie spełniać wymagania funkcjonalne i estetyczne klienta
- przygotowanie aranżacji wnętrza tak, aby spełniało wyznaczone potrzeby (np. w biurze, hotelu, ale także różnych pomieszczeniach w domu)
- wyszukanie najbardziej optymalnych rozwiązań wnętrzarskich do danej przestrzeni
- zaoferowanie wiedzy na temat aktualnych trendów, designu, projektowania wnętrz
- uczestniczenie w całym procesie projektowym oraz wspieranie Klienta: od projektu, aż po wykonanie wnętrza (w tym nadzór autorski nad ekipami i podwykonawcami)
- stworzenie projektów technicznych
- podzielenie się wiedzą z zakresu budownictwa, instalacji, etc.
No dobra, ale skoro architekt robi wszystko od A do Z, to co w takim razie robi projektant wnętrz?
Czym zajmuje się projektant wnętrz?
Z definicji projektant wnętrz to ktoś, kto głównie zajmuje się funkcjonalnym i ładnym zaprojektowaniem przestrzeni. Powinien posiadać wiedzę techniczną, ale nade wszystko mieć wyczucie estetyczne i funkcjonalne we wnętrzu. W praktyce niewiele różni się od zawodu architekta. Do zadań projektanta wnętrz może więc należeć (w zależności o zakresu zamówionych usług):
- stworzenie projektu komfortowej przestrzeni, która będzie spełniać wymagania estetyczne i funkcjonalne klienta
- przygotowanie aranżacji wnętrza tak, aby spełniało wyznaczone potrzeby (np. w biurze, hotelu, ale także różnych pomieszczeniach w domu)
- wyszukanie najbardziej optymalnych rozwiązań wnętrzarskich
- zaoferowanie specjalistycznej wiedzy na temat trendów, designu, projektowania wnętrz
- uczestniczenie w całym procesie projektowym oraz wspieranie Klienta podczas realizacji wnętrza
- nadanie przestrzeni nowego, wybranego przez Klienta, charakteru
Projektanci wnętrz często pochodzą z różnych środowisk kreatywnych, z których czerpią inspiracje do swoich projektów.
Architekt i projektant. Jaka jest zatem najważniejsza różnica między projektantem a architektem wnętrz?
W Polsce nie ma konieczności posiadania odpowiedniego certyfikatu, aby móc pracować w zawodzie architekta/projektanta wnętrz. Jest to jednak bardzo mile widziane, ze względu na konieczność posiadania technicznej wiedzy na temat budownictwa i planowania przestrzeni. Architekci wnętrz projektują wnętrza od podstaw, skupiając się na maksymalizacji funkcjonalności.
Projektanci wnętrz są natomiast ekspertami w dziedzinie aranżacji i dekoracji przestrzeni. Zachowując funkcjonalność wnętrza, dobierają najlepsze kolory, materiały i dodatki, aby nadać Waszemu wnętrzu wymarzony wystrój. Projektanci to bardziej artyści, esteci – kochają to, co piękne. Jak więc widzicie, główna różnica między architektem a projektantem wnętrz to zakres działań. Oczywiście tylko w tradycyjnym znaczeniu. Dzisiaj architekci również często dobierają poduszki i obrazki na ściany, a projektanci przeprowadzają ogromne remonty generalne z burzeniem ścian.
Rożnicę pomiędzy tymi specjalizacjami się zacierają, bo absolutnie najważniejsze w tym zawodzie jest DOŚWIADCZENIE. Jeśli projektant wnętrz wykonał już odpowiednio dużo projektów, w których wykreował przestrzeń poprzez duże zmiany funkcjonalne i burzenie ścian, będzie właściwą osobą do tego by odpowiedzialnie pracować nawet z dużymi tematami. I odwrotnie: architekt wnętrz, który zrobił w swoim zawodowym życiu wystarczająco dużo “tylko” aranżacji estetycznych, może podjąć się wykonania metamorfozy, której zadaniem jest wpisanie się w to co jest i maksymalne poprawienie przestrzeni, ale bez większych zmian.
Warto jednak znać tę podstawową różnicę, zwłaszcza jeśli poszukujecie najlepszego specjalisty do swojego następnego projektu. Kiedy projektant wnętrz będzie lepszym rozwiązaniem niż architekt wnętrz?
Czy lepiej wziąć projektanta, czy architekta wnętrz?
To zależy, czego potrzebujecie! Zatrudnienie architekta wnętrz może być wskazane, gdy:
- Planujecie przeprowadzić większe prace remontowe, które wymagają zmian w układzie przestrzennym (np. przeniesienia łazienki, czy kuchni) lub ścian we wnętrzu (architekt wnętrz oceni, które ściany można wyburzyć, a które nie). Natomiast w przypadku konieczności ingerencji w ściany nośne potrzebny już będzie konstruktor. Jako osoba z uprawnieniami zdecyduje, czy zmiany są możliwe i zaprojektuje konstrukcję, którą można będzie wykonać.
- Szukacie specjalisty, który zajmie się kompleksowym zaplanowaniem i nadzorem realizacji projektu.
Natomiast zatrudnienie projektanta wnętrz zalecamy, jeśli:
- Chcecie odświeżyć wygląd swojego mieszkania lub biura poprzez zmianę aranżacji i dodanie nowych elementów dekoracyjnych – czyli reasumując planowane przez Was zmiany są głównie estetyczne.
- Potrzebujecie pomocy w doborze mebli, tkanin, oświetlenia i innych elementów wyposażenia.
- Szukacie profesjonalisty, który pomoże Wam stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń, uwzględniając styl życia i wszystkie potrzeby.
Na szczęście w naszym biurze mamy specjalistów od wszystkiego! Przeczytajcie o zespole Pogotowia Wnętrzarskiego, i przekonajcie się, jak różni są nasi projektanci – oraz architekci – wnętrz 😉
Kim jest w takim razie dekorator wnętrz?
Może słyszeliście kiedyś jeszcze określenie “dekorator wnętrz” i zastanawiacie się, czy podobnie jak architekta i projektanta, używa się go zamiennie. Cóż, może ktoś tak robi, natomiast zakres pracy jest zdecydowanie mniejszy i dotyczy bardziej ostatnich etapów, czyli szeroko rozumianych dekoracji. Jak da się wywnioskować z nazwy, dekoratorzy dekorują wnętrza: upiększają, poddają metamorfozom, uzupełniają o wyszukane dodatki. Muszą posiadać przede wszystkim duże wyczucie estetyczne, oraz wiedzę o kolorach i ozdobach. Z kolei najczęściej nie mają wystarczająco dużo niezbędnej wiedzy technicznej do wprowadzania zmian w układzie funkcjonalnym, lub przeprowadzania remontów.