Wracamy do podstaw! A podstawą w projektowaniu każdego wnętrza jest dobry układ funkcjonalny. W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania. Co to, i po co jest układ funkcjonalny? Co powinien zawierać? Czy serio jest taki ważny, i czy warto go robić samemu?
Pierwsza rzecz przy projektowaniu wnętrza to stworzenie dobrego i szczegółowego układu funkcjonalnego. Dlaczego dobrego? Bo od niego zależy nasz komfort! A dlaczego szczegółowego? Bo to etap, który projektuje się, dosłownie, z centymetrem w ręku. W Pogotowiu Wnętrzarskim opracowaliśmy nasz autorski sposób projektowania rozkładu funkcjonalnego, o którym opowiemy trochę niżej. Ten proces z pozoru może być nudny, albowiem nie wiąże się z dobieraniem ładnych kolorów, idealnych mebli lub dodatków. Dla nas projektantów jest jednak ekscytujący, bo dokładnie zaplanowany układ funkcjonalny jest kluczowym elementem mądrze zaprojektowanego domu.
*Układ funkcjonalny mieszkania lub domu zamówisz w naszym biurze projektowym w Warszawie bez nadzoru lub z nadzorem (sprawdź: projekt układu funkcjonalnego z nadzorem architekta wnętrz). Sprawdź też opcję rozszerzonej współpracy: projekt funkcjonalny z nadzorem i z koordynacją architekta nad pracą ekip budowlanych, w zakupach, wyborem materiałów wykończeniowych i czuwanie nad wszelkimi technicznymi aspektami tworzenia wnętrz.
Czy da się go zrobić samemu, czy lepiej odezwać się do architekta? Co powinien zawierać projekt funkcjonalny? Jak, na jego podstawie, wykorzystać pełen potencjał wnętrza? Dobry układ funkcjonalny przedstawia wygodne, standardowe wnętrze – natomiast świetny jest dostosowany do potrzeb konkretnych mieszkańców, oraz ich codziennego życia. Tylko jak to osiągnąć? W tym artykule odkrywamy rąbek tajemnicy naszego zawodu 🙂
Co to jest układ funkcjonalny?
Tak w ogóle to co to jest ten układ funkcjonalny mieszkania? Jest to niezbędna część każdej przestrzeni – techniczny rysunek przedstawiający rzut wnętrza z lotu ptaka. Widać na nim układ pomieszczeń, oraz z większą łatwością można określić funkcję każdego metra kwadratowego.
Profesjonalny układ funkcjonalny wykonujemy oczywiście w odpowiedniej skali. Dzięki temu przedstawia rzeczywisty stan wnętrza, jego proporcje, rozmieszczenie pomieszczeń, korytarze do przechodzenia między strefami oraz wiele więcej. Układ funkcjonalny jako część projektu aranżacji wnętrz, jest niezbędny do przemyślanego projektowania.
Architekt wnętrz, pracując nad rozkładem funkcjonalnym, potrafi zoptymalizować przestrzeń pod potrzeby domowników. Wprowadzamy w nim wtedy zmiany, które wynikają z potrzeb przyszłych mieszkańców. Zmiany mogą być małe (np. zamiana miejscami zlewu z piekarnikiem) lub duże (np. wyburzenie niepotrzebnej ściany, przeniesienie otworu drzwiowego lub zmiana funkcji pomieszczeń, np. przeniesienie kuchni do salonu), jednak zawsze dążą do tego samego celu – stworzenia harmonijnej, wygodnej w użytkowaniu przestrzeni.
Po co układ funkcjonalny mieszkania?
Projekt funkcjonalny jest niezbędny w aranżacji ergonomicznej, spójnej przestrzeni, w której każdy centymetr jest zaplanowany. Pomaga określić komunikację w mieszkaniu, rozlokowanie ścian (w tym zauważenie tych niepotrzebnych, jak również dostawienie nowych) oraz oczywiście całego wyposażenia. Dzięki niemu łatwo można ustalić, czy wyobrażenie o wnętrzu jest w ogóle wykonalne, czyli czy uda się korzystnie ustawić wymarzoną kanapę w niewielkim salonie, lub wygospodarować dodatkowe pomieszczenie na garderobę. Zaprojektowanie dobrego układu funkcjonalnego, oraz wynikających z niego później rysunków technicznych, pomaga również w trakcie prac remontowych, eliminując niepotrzebne pomyłki (a co za tym idzie, również stres :). Wreszcie, jest to pierwszy krok do realnej wyceny całego remontu.
Dla nas architektów, to taka łamigłówka “Jak z określonej przestrzeni wycisnąć jak najwięcej dla przyszłych mieszkańców?”. Niesamowite jest to, że zawsze okazuje się, że każdy z klientów wybrałby inny układ funkcjonalny – a to dlatego, że każdy jest inny i ma zupełnie inne potrzeby i priorytety. Zatem nie ma czegoś takiego jak dobry i zły układ funkcjonalny 😉 Jedyne, co można śmiało powiedzieć to, że dobry = dobrze dopasowany do mieszkańców.
Co zawiera układ funkcjonalny?
Układ funkcjonalny powinien być jak najbardziej kompleksowym zbiorem informacji o wnętrzu. Zwykle należą one do jednej z trzech kategorii:
1. Baza do szczegółowych projektów “technicznych”. Układ funkcjonalny jest niezbędną bazą do innych projektów we wnętrzu, m.in. projektu hydrauliki lub elektryki. Dzięki niemu można zadbać o np. wyznaczenie punktu lampy idealnie nad środkiem stołu, czy zaprojektowanie niezbędnej ilości gniazdek przy szafce z telewizorem.
2. Strefy funkcjonalne i rozmieszczenie mebli. Dzięki dobrze rozrysowanemu układowi przestrzennemu wnętrza można bez problemu dostrzec niewykorzystane kąty w mieszkaniu. Nieraz przeprowadzaliśmy metamorfozy mieszkań lub domów, podczas których przestrzeń zyskała już na samym sprytnym przemeblowaniu. Innym razem postawienie dodatkowej ściany sprawiło, że z jednego, długiego i wąskiego pokoju powstały dwa: na home office, garderobę lub dodatkową łazienkę dla gości. Ponadto, aby wykorzystać pełen potencjał wnętrza, trzeba rozważyć wzajemne relacje między pomieszczeniami – to oznacza, że np. kuchnia powinna sąsiadować bezpośrednio z jadalnią lub salonem.
3. Funkcjonalne użytkowanie i potrzeby mieszkańców. Czy często przyjmujecie gości na kolację? Musicie zagospodarować miejsce na odpowiednio duży stół oraz ilość krzeseł. Pracujecie z domu? Koniecznie wydzielcie prywatny kąt na gabinet. Lubicie gotować w samotności, a może właśnie traktujecie to jako rodzinną aktywność? Rozważcie otworzenie kuchni i połączenie jej z salonem. Czy wolny pokój lepiej jest wykorzystać na gościnną sypialnię, a może spełnić dziecięce marzenie domowego kina albo siłowni? Jaką wybrać wielkość, układ i wyposażenie szaf do przechowywania? Wszystko to wpłynie na organizację ubrań i innych rzeczy w przyszłości. Lepiej jest rozważyć “za” i “przeciw” na papierze w trakcie planowania układu funkcjonalnego, zamiast popełniać kosztowne błędy w trakcie remontu 🙂
Kiedy zdecydować się na współpracę z architektem?
Często otrzymujemy pytanie “Kiedy zabrać się za tworzenie układu funkcjonalnego?”. Im szybciej, tym lepiej! Współpracę z architektem wnętrz możecie podjąć na długo zanim zabierzecie się za faktyczny remont. Konsultacja i przygotowanie projektu razem z wyceną pomogło wielu naszym Klientom ocenić, kiedy będą mogli pozwolić sobie na wprowadzenie planu w życie.
W Pogotowiu Wnętrzarskim opracowaliśmy nasz autorski sposób projektowania rozkładu funkcjonalnego. Na kilkugodzinnym pierwszym spotkaniu, podczas którego projektantka pracuje nad układem, są obecni przyszli domownicy. Opowiadają nam wtedy o swoich potrzebach, marzeniach, zarówno tych powszechnych, jak i niestandardowych. Zachęcamy, aby się przed nami otworzyć, nawet z małymi szczególikami, bo to od tego będzie zależał doskonale wypracowany układ, zgodny z Wami. Dzięki temu, że jesteście na bieżąco zaangażowani w proces projektowania, możemy w te kilka godzin pracy omówić wszystkie możliwe rozwiązania, i za każdym razem wybrać to, co lepsze, wygodniejsze i bliższe naszemu Klientowi 🙂 W związku z tym, spotkanie kończy się indywiduwalnie wypracowanym i całkowicie zaakceptowanym układem funkcjonalnym.
Jeśli zdecydowaliście się na zakup i remont mieszkania w stanie deweloperskim, to tego typu szybka praca projektowa wnosi dodatkowe korzyści. Deweloperzy często oferują usługę zmian lokatorskich – tj. zmian w układzie funkcjonalnym, które zostają wprowadzone na etapie budowy w cenie zakupu mieszkania. Wówczas zyskujecie pole do dużych zmian w rozmieszczeniu pokoi, drzwi, ścian działowych, elektryki i więcej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Naszym zdaniem najlepiej jest skontaktować się z wybranym biurem projektowym, jak tylko otrzymacie pierwsze rzuty mieszkania.
Jak przygotować się do rozmowy o układzie funkcjonalnym z architektem?
Z doświadczenia wiemy, że dobrzy projektanci wiedzą, o co spytać swoich Klientów, aby uzyskać zamierzony efekt. Ze strony Klienta warto jednak przygotować się do takiej rozmowy, aby usprawnić komunikację i uniknąć nieporozumień. Jak to zrobić?
- Przeanalizujcie codzienną rutynę. Ile osób mieszka we wnętrzu, i czy jedna łazienka rano wystarcza? Jak dużo gotujecie? Poświęćcie kilka następnych dni, aby zrozumieć nawyki Wasze, oraz innych domowników. Zobaczcie, które codzienne czynności wymagają więcej miejsca lub lepszych warunków. Może Wasza strefa wypoczynkowa wcale nie sprzyja relaksowi?
- Spiszcie potrzeby i marzenia o Waszym domu. Spiszcie wszystko, na czym Wam zależy w wymarzonym wnętrzu. Nawet, jeśli wydaje Wam się, że nie da się czegoś połączyć – nie bójcie się powiedzieć na spotkaniu o wszystkim. To po stronie architekta jest ocenić, co i jak da się zrobić 🙂
- Zbierzcie inspiracje. Poszukajcie w internecie i magazynach wnętrzarskich zdjęć wnętrz, które Wam się podobają. Postarajcie się zrozumieć, które elementy w aranżacji przykuły Waszą uwagę. To pomaga zarówno zawęzić style wnętrzarskie, jak również konkretne rozwiązania do wykorzystania w projekcie.
- Nie bójcie się zadawać pytań. Pamiętajcie, że to my jesteśmy dla Was – nie na odwrót. Architekt nie będzie potem mieszkał w Waszym domu, dlatego przygotujcie listę pytań dotyczących układu funkcjonalnego, które chcielibyście z nim omówić. Jeśli nie jesteście pewni niektórych rozwiązań proponowanych przez projektanta, to również nie bójcie się o tym powiedzieć!
- Zachowajcie otwarty umysł. Jednocześnie zachęcamy, abyście pozostali otwarci na propozycje i sugestie architekta. Jego doświadczenie i wiedza mogą przynieść nowe spojrzenie na projekt i doprowadzić do lepszych rozwiązań. Upewnijcie się tylko, że wybieracie prawdziwego specjalistę, któremu możecie zaufać – warto w tym celu zapoznać się z naszym zespołem 🙂
Czy można pominąć układ funkcjonalny w domu lub mieszkaniu?
Móc, można wszystko… ale czy warto? Pominięcie projektu układu funkcjonalnego może prowadzić do niepraktycznych, niewygodnych rozwiązań. W trakcie remontu niemal zawsze równa się to z dodatkowymi kosztami i zmarnowanym czasem. A skoro dzięki takiemu jednemu, bardzo szczegółowemu rysunkowi technicznemu można dostosować wnętrze co do centymetra, pod potrzeby wszystkich domowników, i na lata – to dlaczego mielibyście z tego nie skorzystać? 🙂
A czy można pominąć w tym procesie architekta wnętrz?
Odpowiedź jest w zasadzie bardzo podobna jak powyżej: można wszystko! Jednak podjęcie współpracy ze specjalistą oszczędza wielu pomyłek, nerwów i pieniędzy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, i (dosłownie!) setkom zaprojektowanych wnętrz, dobry architekt wnętrz uwzględni całą swoją wiedzę, aby sprawnie zaprojektować Wasze wymarzone, super funkcjonalne mieszkanie! 😉
A co, jeśli macie do zaprojektowania tylko salon lub pokoje dziecięce? Czy można zamówić układ funkcjonalny dla jednego pomieszczenia? Można, i jak najbardziej warto! Powtórzymy znowu: nie bójcie się zadawać pytań 🙂 Skontaktujcie się z naszą koordynatorką Anią, która chętnie odpowie na wszystko, i dobierze najlepszą możliwą usługę oraz projektanta pod Wasze potrzeby.