Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

key-4516170_1920

Jak nie dać się oszukać i na co wrócić uwagę dokonując odbioru mieszkania? Co podlega rękojmi, a co gwarancji – zaprzyjaźniony deweloper opowiedział nam, jak to wygląda w praktyce.

Podpisy złożone, pieniądze przelane. Kupiliście mieszkanie w stanie deweloperskim. Wcześniej przejrzeliście prospekt od dewelopera, znacie technologie z których zbudowany został budynek, który w międzyczasie został ukończony. Nadchodzi czas na odbiór – jak powinien przebiegać krok po kroku?

Czy warto zatrudnić kogoś do odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiorów bać się nie należy. Teraz bardzo modne jest zatrudnienie do odbioru mieszkania kogoś, kto zna przepisy prawa budowlanego i normy budowlane. Jednym słowem – kogoś mądrzejszego w tym temacie od nas ;D 

  1. Warto poprosić taką osobę o sprawdzenie jakości wykonania prac wykończeniowych:
  • aby zwrócił szczególną uwagę na niedociągnięcia, 
  • na zgodność wykonania mieszkania z projektem i prospektem informacyjnym, 

Jednym słowem – aby szukał dziury w całym ;)

Ile jest czasu na zgłoszenie uwag deweloperowi?

Nie liczcie, że jak coś znajdziecie, to deweloper obniży wam cenę mieszkania. Jednak na pewno możecie liczyć na przywrócenie stanu zgodnego z prospektem informacyjnym i normami budowlanymi. 

Na kupione nowe mieszkanie przysługuje wam 5-letnia rękojmia. Więc nawet, gdy przyjdziecie po odbiór sami i nie zgłosicie uwag do protokołu odbioru, macie jeszcze dużo czasu, aby swoje roszczenia – o ile się pojawią – zgłosić deweloperowi. 

Dodatkowo część deweloperów oferuje gwarancję (np. dwuletnią), którą kusi przyszłych klientów w reklamach. To coś innego niż przewidziana prawem rękojmia, i szczegółowe jej zasady są opisane w umowie, którą podpisano z deweloperem.

Co to jest gwarancja deweloperska? 

W dużej mierze jest to gest dobrej woli ze strony dewelopera, którego prześwietlają szczególnie dwa cele. Po pierwsze, chce w sposób zareklamować się i korzystnie wypaść na tle konkurencji, a po drugie dając raka gwarancję podkreśli swoją solidność i jakoś wykonania prac o których jest przekonany. Ponieważ gwarancja deweloperska nie jest w żaden sposób uregulowana wprost przez przepisy prawa. 

Jakie wady można zgłosić deweloperowi w ramach gwarancji deweloperskiej?

Zgłosić możecie cały praktycznie cały szereg ewentualnych wad i usterek. W razie konieczności zostaną one usunięte bez konieczności wnoszenia z Waszej strony opłaty.  Zakres dobrowolnej gwarancji dewelopera i jego czas powinien znajdować się w Waszej umowie deweloperskiej. Jeżeli natomiast nie macie podanego konkretnego terminu, przeważnie wynosi ona dwa lata od dnia wydania Wam lokalu. Zabezpieczeniu może podlegać zarówno część, jak i całość mieszkania, a nawet wyszczególnione w  Waszej umowie elementy. 

Jakie szkody można zgłosić deweloperowi przy odbiorze mieszkania?

Uwaga! Rękojmi nie podlegają uszkodzenia mechaniczne. Porysowane okna czy grzejniki trzeba zgłosić w dniu obioru, bo inaczej nasza reklamacja nie zostanie uznana. 

Ale krzywą ścianę lub brak połączenia w gniazdku można zgłosić później, deweloper ma obowiązek dokonać naprawy (o ile problem nie wynikał z nieuwagi waszego wykonawcy…).

Ochronie nie podlegają także wady, o których deweloper informował wcześniej. Podobnie sprawa się ma w przypadku np. Ustalonej wcześniej niższej cenie mieszkania ze względu na jego niedoskonałości. W tym przypadku dochodzenie praw do rękojmi również będzie bezpodstawne.

Odbiory mieszkań – gdzie szukać pomocy?

Mamy nadzieję, że dzięki uprzejmości naszego znajomego dewelopera temat odbiorów stał się dla Was nieco bliższy. Z naszego doświadczenia wynika że warto zainwestować w obecność kogoś, kto zna się na tym lepiej niż my. Unikacie później niepotrzebnego stresu w postaci pojawiającej się usterki, która może w późniejszym czasie przerodzić się w przymusowy remont. 

No chyba, że macie ochotę na zmiany w swoim mieszkaniu z własnej woli, to z naszej strony możemy zgłosić, że jesteśmy dla Was zawsze w Pogotowiu! :)

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Newsletter
Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od pogotowiewnetrzarskie.pl
Zapisz mnie!