Salon z antresolą jest często spotykanym rozwiązaniem, bo powoduje, że reprezentacyjna przestrzeń wygląda spektakularnie. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady i zalety. Podejmij świadomą decyzję po przeczytaniu naszego artykułu!
Antresole w różnych postaciach oraz łączenie kilku (najczęściej dwóch) poziomów w części domu czy mieszkania po to by zostawić wrażenie przestrzeni są popularnym rozwiązaniem w projektowaniu wnętrz od dziesiątek lat. Salon z otwartym sufitem emanuje nowoczesnością, dając duże pole do wprowadzenia ciekawych rozwiązań architektonicznych. W tym artykule porównaliśmy dwa bardzo różne projekty, oba z podwyższanym sufitem w salonie. To wyzwanie daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych – jednak jak dużo rzeczy w projektowaniu wnętrz, ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im w tym artykule.


Wysoki sufit w salonie – najważniejsza jest harmonia.
Podstawowym założeniem projektowania salonu z otwartym sufitem oprócz stworzenia harmonii pomiędzy poszczególnymi strefami, takimi jak kuchnia, jadalnia i część wypoczynkowa jest uzyskanie spektakularnego wrażenia przestrzeni w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach w domu. Ważne jest w takiej przestrzeni odpowiednie rozplanowanie mebli, aby zachować równowagę między funkcjonalnością a estetyką. Przemyślany układ przestrzenny pozwala na swobodny przepływ światła i energii, co dodatkowo podkreśla otwartość wnętrza.
Projekt domu parterowego z antresolą – wady i zalety.
Jak wiele rozwiązań aranżacyjnych, otwarty sufit przynosi swoje unikalne korzyści, jak również kilka niespodziewanych minusów:

Salon z Otwartym Sufitem – Zalety.
1. Przestrzeń i światło. Salon z otwartym sufitem daje wrażenie ogromnej przestrzeni. Taka otwartość jest mile widziana w każdych wnętrzach, jednak nie każde może sobie na nią pozwolić. „Odejmując” sufit z salonu, dodajemy więcej naturalnego światła, które ma większą swobodę oświetlania całej przestrzeni. Jest to jedna z największych zalet, które zwykle rozpatrujemy, gdy zastanawiamy się, czy warto mieć dwupoziomowy salon z wysokim stropem.
2. Integracja stref. Otwarty układ wnętrza ułatwia komunikację między piętrami. Taka integracja stref sprzyja też regularnym rodzinnym aktywnościom lub nawet „wspólnemu, ale oddzielnemu” spędzaniu czasu. Jeśli odpowiednio zaplanujecie układ funkcjonalny w domu lub mieszkaniu, umożliwi także intuicyjne poruszanie się po wnętrzu nawet gościom, których zapraszasz pierwszy raz.


3. Niepowtarzalny design. Ciężko się nie zgodzić, że takie rozwiązanie jest zachwycające. Otwarte przestrzenie pod sufitem są niemal onieśmielające w swoim pięknie – zazwyczaj są kojarzone z nowoczesnym i eleganckim stylem. Jak widzicie po jednym z naszych projektów, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zaprojektować je bardziej eklektycznie i „na wesoło” 🙂 Otwarty układ daje szerokie pole do popisu, umożliwiając kreatywne eksperymentowanie z aranżacją przestrzeni.
4. Takie rozwiązanie potrafi zamienić z pozoru zwykły dom, z zewnątrz wyglądający na niepozorny w niesamowitą, niestandaryzowaną przestrzeń, która u wchodzących wywoła efekt wow lub pozwoli wyeksponować nietuzinkowe pasje właścicieli – np wysoką ścianę można wykorzystać na ściankę wspinaczkową, czy na niesamowitą bibliotekę.
Salon z Otwartym Sufitem – Wady.
1. Brak prywatności. Otwarty sufit często może oznaczać brak prywatności. Jak widzicie na zdjęciach, tutaj nie ma jej nawet pod nogami – chociaż zamieszkującej to wnętrze rodzinie się to akurat podoba 😉 Dla innych może być to jednak problematyczne, szczególnie w dużych rodzinach, gdzie każdy potrzebuje czasem chwili odosobnienia lub po prostu ciszy.


2. W domu lub mieszkaniu z wysokim stropem wszystko się przenosi: zapachy, hałas oraz ciepło. W otwartym układzie, zapachy z kuchni mogą łatwo przenikać do innych części mieszkania. Co dla większości jest jednak dużo bardziej uciążliwe, to problemy z akustyką. Dźwięki roznoszą się po różnych strefach wnętrza, co może powodować chaos. Na górę kieruje się także ciepło, stąd na parterze w takich wnętrzach jest z reguły zimniej niż zazwyczaj. W dobie rosnących cen energii i gazu warto też wspomnieć, że taką przestrzeń trudniej / drożej jest ogrzać.
3. Ewentualne ograniczenia w przyszłości. Otwarty sufit w salonie lub innym miejscu w mieszkaniu/domu może narzucać ograniczenia w kwestii zmian aranżacyjnych; chęci zmiany w jednej strefie wpływają na całą przestrzeń.
4. Jako wadę posiadania salonu z otwartym sufitem trzeba też wypunktować stratę powierzchni na piętrze, w miejscu „dziury” mógłby przecież powstać dodatkowy pokój. Budując dom koszty zarówno budowy, jak i późniejszego utrzymania są w dzisiejszych czasach dla większości inwestorów bardzo ważne.
Jak urządzić salon z wysokim sufitem?
Salon z wysokim sufitem to spore wyzwanie aranżacyjne. Musisz zadbać o spójność, m.in. pilnując, aby wszystkie strefy zaliczające się do jednej przestrzeni były zaprojektowane w spójnej kolorystyce. Wybór naturalnych i stonowanych odcieni doda elegancji, optycznie powiększy wnętrze i z reguły jest popularnym wyborem w takich aranżacjach. Nie bój się jednak użyć mocnego koloru, aby podkreślić wyjątkowość otwartej przestrzeni. Ważne jest również odpowiednie zestawienie materiałów – drewno, stal, szkło czy beton mogą współgrać ze sobą, tworząc interesujące kontrasty. Spójrzcie zresztą po zdjęciach:



W salonie podwyższonym muszą znaleźć się schody. Ponieważ ta aranżacja wyznaje otwartość, to nie muszą (a nawet nie powinny) być one schowane w klatce schodowej. Doskonale wyglądają jako intencjonalny element wnętrza, prowadzące z parteru bezpośrednio na antresolę. Są niezwykle ważnym elementem wyposażenia, a decyzje jak będą wyglądać warto dobrze przemyśleć. Na takiej podwójnej wysokości ścianie, mogą tworzyć piękną i pięknie oświetloną rzeźbę. Mogą mieć ażurowe barierki, mogą wisieć na ścianie – opcji jest bardzo dużo, dlatego polecamy przeglądanie wielu inspiracji, by ostatecznie wybrać takie, które świetnie wpiszą się w tą spektakularną przestrzeń.
Jak oświetlić otwarty salon z wysokim sufitem?
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji salonu z otwartym sufitem. Tak naprawdę to każdego salonu – jednak w tym wypadku masz dużo więcej przestrzeni, którą musisz dobrze doświetlić. Mile widziane będą zróżnicowane źródła światła, od lamp sufitowych, kinkietów czy designerskich lamp stołowych, po małe źródłowe punkty światła. Pomogą wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Główną gwiazdą tego show jest jednak lampa wisząca z kilkumetrowego sufitu na otwartej przestrzeni: dlatego zainwestuj tylko w taką, w której się naprawdę zakochasz. Jakie lampy do salonu z wysokim sufitem? Może to być zarówno efektowny spory żyrandol, jak i nowoczesna długa lampa o ciekawej formie. Byle duże, aby pasowało do przestrzeni, którą wypełnia!


Podsumowanie – czy warto mieć salon z wysokim stropem?
Salon z wysokim sufitem to niesamowite rozwiązanie architektoniczne, które prezentuje się okazale i designersko. Zanim jednak zdecydujesz się na takie wnętrze na podstawie jednego zdjęcia z Pinteresta, rozważ w pełnej szczerości z samym sobą „za” oraz „przeciw” i podejmij najlepszą możliwą decyzję. Możemy pomóc Ci ją podjąć – skontaktuj się z nami, jeśli wahasz się nad decyzjami w sprawie remontu.