Aranżacja wnętrz stale się zmienia: niektóre rzeczy powracają, a niektóre właśnie kiełkują. Jakie są trendy wnętrzarskie, które można zaobserować w roku 2025? O kolorach, stylach, technologiach i nie tylko – oto recepta na modne projektowanie w tym roku!
Wkraczamy w marzec 2025, i wraz z kolejnym rokiem niektórzy z Was mogą planować zmiany aranżacyjne. Projektowanie wnętrz to temat cylkularny, a w tym artykule poruszymy to, co rośnie na popularności i warto na to zwracać uwagę! Jeśli interesują was jednak same ponadczasowe porady, zapraszamy do przeczytania o 24 rzeczach, które musisz wiedzieć o aranżacji wnętrz. Znajdziecie tam bardzo aktualne wskazówki, które pasują do każdego stylu wnętrza, i będą aktualne jeszcze przez najbliższe lata 🙂

Jakie są największe trendy kolorystyczne w 2025?
Kolorem Roku 2025, według Pantone, został ciepły, kremowy brąz Mocha Mousse. To nie oznacza jednak, że brązowe, stonowane wnętrza będą dominować. Wręcz przeciwnie, można zaobserwować powrót ciemnych i nasyconych kolorów, tj. głębokie zielenie, szlachetne odcienie fioletu, granaty oraz burgundy (dużo tych, które swoje nazwy dziedziczą po kamieniach szlachetnych). Dzięki Pinterestowi, z neutralnych jasnych barw, bardzo popularne stają się tzw. Alpine Oat (przybrudzony, białoszary odcień) oraz Butter Yellow (ocieplony, „maślany” kolor). Coraz więcej można spotkać też kolor „koperkowy” – nowa wersja zeszłorocznego „szałwiowego”. Warto jednak pamiętać, przy posługiwaniu się samymi prognozami z mediów społecznościowych, niektóre okazują się „mikrotrendami” z bardzo krótką datą ważności 🙂 Przede wszystkim patrzcie, co się Wam naprawdę podoba.


Projektowanie wnętrz – w tym roku wróciło Art Deco!
Art Deco to nic nowego: styl narodził się w latach 20. oraz 30. XX wieku, będąc symbolem luksusu i nowoczesności w tamtych czasach. Od kilku lat wrócił on w ramy popularności, również dzięki popularności vintage, retro, i wszystkiego, co z drugiej ręki. W Art Deco możemy zaobserwować luksusowe materiały (marmur, onyks, mosiądz, chrom, egzotyczne drewno, kryształ), szlachetne kolory (szmaragd, granat, burgund, srebro, złoto), egzotyczne motywy, oraz bogactwo geometrycznych form i wzorów. Trójkąty, zygzaki, koła, promienie słońca – formy są wyraziste, odważne, nieraz powtarzalne. Wśród motywów inspirowanych egzotyką, można zaobserować elementy zarówno zwierzęce, botaniczne, jak i te inspirowane kulturami ze Wschodu. To wszystko, w połączeniu z połyskiem i luksusem, miało podkreślać elegancję i bogactwo. Dzisiaj oczywiście stanowi bardziej o guście domowników (ale przecież można łączyć przyjemne z pożytecznym…).


W 2025 łączymy się z naturą (na więcej niż jeden sposób…)
Ruch vintage/z drugiej ręki łączy się między innymi z większą świadomością środowiskową – a ta działa na wielu płaszczyznach. To również dzięki niej, coraz większy nacisk kładzie się na stosowanie bardziej ekologicznych materiałów: drewno z certyfikowanych źródeł, kamień, lub tkaniny organiczne. We wnętrzach zaciera się granice z naturą, poprzez duże okna, naturalne materiały oraz wprowadzanie roślinności do swoich aranżacji (dla niektórych nie ma czegoś takiego jak „za dużo zieleni”).

Projektowanie wnętrz i smart home – jaka technologia jest teraz na topie w aranżacjach?
Do wnętrz zawitała już dawno temu technologia smart home, i z czasem się tylko ulepsza. Inteligetne domy z rozwiązaniami poprawiającymi jakość życia stają się tylko bardziej popularne. A co się zalicza do najpopularniejszych inteligentnych rozwiązań? Są to przede wszystkim systemy oparte na sztucznej inteligencji, których zadaniem jest nauczenie się, i dostosowanie pod nawyki domowników. W to wlicza się na przykład: oświetlenie dostosowujące się do rytmu dobowego, inteligentne termostaty, oraz asystenci głosowi umożliwiający interakcję z przeróżnymu urządzeniami domowymi. Ale, nie odchodząc aż tak od ekologii, coraz bardziej pożądane stają się również systemy zarządzające energią w domu. Monitorują one zużycie energii i optymalizują jej wykorzystanie, tym samym wspierając świadomy styl życia.
