Kanapa to najważniejszy mebel w salonie i zdecydowanie ulubieniec mieszkańców. Przez swój gabaryt, czasem ciężko znaleźć jej miejsce i kończy, jak za karę pod ścianą. Chociaż to rozwiązanie jest jak najbardziej poprawne, a często również korzystne dla wnętrza, w tym artykule zajmiemy się kilkoma “mniej oczywistymi” ustawieniami. Poznacie kilka wskazówek o projektowaniu funkcjonalnego, przemyślanego salonu!
Salon, a zwłaszcza strefa dzienna, to niezwykle ważne miejsce w domu. To tutaj odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną oraz przyjaciółmi. Przy projektowaniu takich przestrzeni, zawsze staramy się o maksymalny komfort i funkcjonalność. To oznacza, że często decydujemy się na odsunięcie sofy od ściany. Kanapa na środku salonu może nadać wnętrzu wyjątkowy nastrój. Ponadto, możecie uzyskać z takiego rozwiązania więcej korzyści, niż tylko ładny wystrój. Kanapa to niezwykle wdzięczny mebel do przestawiania, bo mimo, że duży to nie wysoki, więc nawet jak stoi na środku, to optycznie nie zagraca pomieszczenia.
Kanapa na środku salonu – zalety takiego ustawienia.
Zacznijmy zatem od tych korzyści. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla kanapy, które nie jest pod ścianą, wygląda bardzo designersko – ale nie tylko. Dodatkowo:
- Dzieli pomieszczenie zgodnie z ich przeznaczeniem. Istnieje mnóstwo sposobów na dzielenie przestrzeni, które omawialiśmy w wielu artykułach na naszym blogu. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie mebla, aby podzielić pokój na strefy. Kanapa sprawdza się do tego zadania doskonale, mogąc bez problemu oddzielić np. strefę wypoczynkową z fotelami, telewizorem i stolikiem kawowym, od strefy jadalnianej ze stołem oraz krzesłami.
- Może “naprawiać” proporcje wnętrza. Dzielenie przestrzeni pomaga również poprawić niechciane aspekty pomieszczenia. Ustawienie kanapy na środku salonu sprawdza się m.in. w długich i wąskich pokojach, jak również w dużych wnętrzach. Te drugie wyjątkowo zyskują na takich ustawieniach, albowiem stawianie wielkogabarytowych mebli wzdłuż ścian burzy równowagę wizualną, daje poczucie pustki i niekompletności, jak również – prawdę mówiąc – marnuje przestrzeń, gdzie mamy tak dużo do wykorzystania na środku salonu.
- Tworzy wyraźną strefę wypoczynkową. Kanapa umieszczona w środku pomieszczenia pozwala na wyraźne wyznaczenie strefy wypoczynkowej. Będąc centralnym punktem, przyciąga uwagę i zachęca do interakcji między osobami przebywającymi w salonie
- Wykorzystuje przestrzeń, która często jest pusta. Przy dużym salonie, kanapa pod ścianą czasem powoduje to, ze przed nią jest duże, nie zagospodarowane “boisko”, które nie tylko nie jest przytulne, ale także jest to przestrzeń zmarnowana. Tymczasem można pod ścianą postawić np. regały na książki, a dopiero przy zachowaniu optymalnej odległości ustawić kanapę odwróconą do regału plecami.
Istnieją problemy, z którymi możecie się spotkać, próbując znaleźć odpowiednie ustawienie kanapy w salonie, które nie jest pod ścianą. Jakie one są, i jak sobie z nimi poradzić?
Kanapa na środku – co wziąć pod uwagę przed wybieraniem nowego miejsca?
Wybierając odpowiednie miejsce dla kanapy w salonie, musicie najpierw zadbać o odpowiednie proporcje. To oznacza:
- wielkość kanapy odpowiednia do wielkości pomieszczenia. Planujecie szukać nowego miejsca dla kanapy, którą już macie we wnętrzu? Sprawdźcie najpierw, czy nie jest za duża do Waszego salonu: nie widać tego, kiedy jest ustawiona pod ścianą, jednak na środku będzie zdecydowanie bardziej rzucać się w oczy i pomniejszać, wręcz “zagracać” przestrzeń. Przez zakupem nowej kanapy zmierzcie swoje wnętrze i szukajcie mebla, który będzie proporcjonalnie uzupełniał Wasz salon.
- zapewnienie funkcjonalnej odległości od ścian… Planując nowe ustawienie, należy pamiętać o tym, aby umożliwiało ono komfortowe funkcjonowanie. Przy czym, wbrew temu, co w wielu miejscach czytamy nie musi to być metr. Jeśli podnóżek kanapy z jednej strony jest niski, to aby przechodzić wystarczy 40 cm – człowiek jest szerszy na górze 😉 Tam gdzie sa wysokie plecy kanapy ta odległość musi być większa, minimum 70 cm. Natomiast odsunięcie jej o 10 centymetrów od ściany sprawi, że zmniejszymy dostępną przestrzeń, a za kanapą będzie się wyłącznie łatwiej zbierał kurz, do którego będzie się trudno dostać.
- … oraz jednocześnie dobrej odległości od innego wyposażenia. To oznacza w każdym wnętrzu co innego. Jeśli posiadacie w salonie telewizor, to przede wszystkim musicie zadbać, aby kanapa znajdowała się naprzeciwko lub w miejscu, z którego możecie wygodnie z niego korzystać. Ponadto, sofa musi znajdować się w minimum dwumetrowej odległości od telewizora do komfortowego użytkowania. Możecie obliczyć dokładny dystans dla swojego wnętrza – na jeden cal przekątnej ekranu przypada średnio około 4,2 cm. Często otrzymujemy też pytanie “Czy kanapa może stać przy kaloryferze?” Jest to kwestia dyskusyjna, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności jest to jak najbardziej możliwe. Upewnijcie się tylko, żeby nie przylegała bezpośrednio do kaloryfera ani nie zasłaniała go całkowicie.
Jeśli Wasz salon oraz kanapa do siebie “pasują”, to możecie zacząć szukać idealnego ustawienia 🙂
Salon z kanapą na środku pokoju – inspiracje ustawień.
Jak ustawić kanapę nie przy ścianie? Odpowiadamy na najważniejsze pytanie! Uwaga: niżej znajdziecie rozwiązania do mniejszych wnętrz 😉
- Dwie kanapy naprzeciwko siebie. Ten układ jest najlepszy do aranżacji w dużych salonach. Dwa tak spore meble potrzebują przestrzeni zarówno naprzeciwko siebie, jak i dookoła, aby nie przytłoczyć aranżacji i stworzyć elegancką atmosferę. Odpowiedni wielkością stolik kawowy doskonale uzupełni taką aranżację.
- Dwie kanapy w kształcie litery L. W nieco mniejszych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się ustawienie dwóch kanap pod kątem 90 stopni. Między nimi może znaleźć się okrągły stolik kawowy, stojak na czasopisma lub kwietnik.
- Kanapa na środku, z fotelami pod ścianą. Takie rozwiązanie pozwala na skupienie uwagi na kanapie, jako głównym miejscu spotkań. Jednocześnie zapewnia wygodne miejsca do siedzenia przy ścianach. Kanapa na środku w małym mieszkaniu jest czasem wyzwaniem, a dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić na tak niezbędnej przestrzeni.
- Modułowy narożnik. Obecnie producenci mebli produkują mnóstwo ładnych, nowoczesnych narożników modułowych. To oznacza, że możecie tworzyć dowolne ustawienia, budując je z jednej kanapy. Dzięki temu ułatwiają idealne dopasowanie do przestrzeni. Ułóżcie swój idealny układ, tworząc np. dwie nieduże dwuosobowe kanapy, dłuższą kanapę z dwiema pojedynczymi pufo-fotelami, lub więcej!
- Jedna kanapa i… W naprawdę małych wnętrzach też da się postawić mniejszą sofę na środku salonu, ale musicie bardziej kombinować. Możecie np. zestawić niedużą kanapę z fotelem. Jeśli brakuje Wam siedzisk, to zainwestujcie w… i tu zaczyna się kombinowanie, bo opcji jest dużo. Jeśli posiadacie niskie meble, sprawdzą się nawet wygodne, duże poduchy do siedzenia. Dla wyższych kanap warto zaopatrzyć się w odpowiednio wyższe pufy. Zaletą takich małych, lekkich mebli jest to, że możecie jest przesuwać pod ścianę, a poduchy chować do szafy, kiedy akurat nie są potrzebne.
Kanapy i fotele ustawione w centrum pokoju mają wyeksponowane plecy. A zatem muszą być one atrakcyjne, bo będą widoczne z każdej strony. Jak o to zadbać?
Kanapa na środku salonu – co postawić za kanapą?
W sklepach meblowych znajdziecie sporo modeli sof przeznaczonych do stawiania na środku: z ładnymi plecami, lub wyposażone w dodatkową półkę/komodę. Co jednak, jeśli Wasza kanapa taka nie jest? Jak zapewnić, aby tył sofy nie psuł efektu wnętrza?
- Stwórzcie małą biblioteczkę. Dla wielu z nas kanapa to jest właśnie miejsce do zrelaksowania się przy dobrej książce. Kupcie ładną półkę, zbierzcie swoje ulubione tytuły i ustawcie ją bezpośrednio za kanapą. Nie zapomnijcie o dobrym oświetleniu, aby móc komfortowo czytać o każdej porze dnia.
- Ustawcie niski stolik na rzeczy codziennego użytku. Może być to stolik lub komoda. Ozdóbcie go ładną lampką, wazonem z kwiatami lub oprawionym zdjęciem. Podkreślicie w ten sposób urok całego kącika, a jednocześnie zyskacie dodatkowe miejsce, np. na odkładanie torby po długim dniu w pracy, lub ciężkich zakupów.
- Oddzielcie strefę relaksu od jadalni, stawiając kanapę bezpośrednio za wysokim stołem. Mieliśmy okazję projektować ostatnio nieduże mieszkanie, gdzie kanapa znajdowała się na samym środku salonu, połączonego z kuchnią oraz jadalnią. W tym projekcie najlepszym rozwiązaniem było ustawienie jej bezpośrednio za wysokim i wąskim stołem jadalnianym. Taki przytulny układ sprawdza się doskonale w domu 3-osobowej rodziny 🙂
- Użyjcie ładnych dekoracji, aby odwrócić uwagę od mało atrakcyjnego tyłu. Istnieje niemal nieograniczony wybór na to, co ustawić za kanapą. Jeśli żadna z powyższych opcji Wam nie odpowiada, to możecie pomyśleć nam ustawieniem tam po prostu pięknych dodatków. Może to być np. wysoka lampa stojąca, oprawiony plakat, lub duża i imponująca roślina. Kluczowe jest tylko, aby wybrane przez Was rzeczy miały odpowiednią wysokość. To znaczy: były na tyle wysokie (lub niskie), żeby albo nie wystawały w ogóle zza kanapy, lub wystawały w znaczącym stopniu – jeśli będzie widoczny tylko 1-2 centymetry, to całość będzie wyglądać nieintencjonalnie.
.
Zachęcamy do szukania nowych, ciekawych ustawień w Waszych wnętrzach! Nawet nie potrafimy zliczyć, jak często to właśnie znalezienia nowego miejsca starym meblom było wszystkim, czego potrzebowało wnętrze to całkowitej metamorfozy 🙂 Nie bójcie się próbować, zwłaszcza, skoro te zmiany wcale nie są permanentne.