Zasłony to temat często niedoceniany przy aranżacji wnętrz. Tymczasem odpowiednio dobrany materiał będzie spełniał zupełnie inne potrzeby, zarówno estetyczne oraz funkcjonalne! Czy zasłony z poliestru są dobre? A czy zasłony wykonane w 100% z bawełny są dobre? Co lepsze i co wybrać? Dzisiaj wszystko o najlepszych materiałach do zasłon!
Ah, te zasłony… Tyle można o nich pisać. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Z jakiego materiału najlepiej kupić zasłony?”. Dlaczego? Ponieważ, jak zawsze, dużo zależy od: Waszych potrzeb i preferencji, stylu wnętrza, jak również ich przeznaczenia. Stworzyliśmy natomiast poradnik, czym się kierować, aby wybrać najlepszy materiał na zasłony DLA SIEBIE 🙂

Jaki rodzaj materiału jest najlepszy na zasłony?
Z jakiego materiału są najlepsze zasłony? Jak już pisaliśmy, nie ma czegoś takiego jak jeden, konkretny, najlepszy materiał na zasłony. Przygotowaliśmy natomiast przegląd najpopularniejszych materiałów i ich właściwości, aby było Wam łatwiej wybrać najlepszy do Waszego domu:
- Bawełna. Bawełna to klasyk – naturalny i przewiewny materiał, dostępny w różnych grubościach i wielu, wielu wzorach. Jest łatwy w utrzymaniu oraz czyszczeniu, ponieważ można go prać w pralce. Natomiast potrafi relatywnie szybko blaknąć pod wpływem słońca i nie zapewnia całkowitego zaciemnienia (chyba, że jest podszyty dodatkową warstwą).
- Len. Lniane zasłony – podobnie jak bawełniane – przepuszczają światło, co z jednej strony nadaje wnętrzu lekkości, ale nie zapewnia pełnego zaciemnienia. To jeden z tych materiałów, które sprawiają wrażenie naturalnego wystroju, a ponadto są trwałe i ekologiczne. Co może odrzucić, to cena: spośród tych delikatniejszych materiałów zdecydowanie należy do najdroższych. Dodatkowo, łatwo się gniecie, co potrafi szybko zepsuć aranżację, zamiast dodawać jej uroku.


- Poliester. Poliester, chociaż zdecydowanie nieekologiczny, ma mnóstwo zalet: jest trwały i odporny na zagniecenia, a dodatkowo niedrogi i łatwy w utrzymaniu w czystości. W czym przegrywa z lnem i bawełną, to właśnie tym swoim mało naturalnym wyglądem: zdecydowanie widać po nim, że to syntetyczny materiał.
- Aksamit. Aksamit – nawet z nazwy wiadomo, że będzie to uosobienie luksusu i miękkości. To materiał idealny, jeśli zależy Wam na mocnym zaciemnieniu pomieszczenia i uzyskaniu prywatności. Zapewnia również bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Oczywiście, taka luksusowa nazwa zobowiązuje do równie luksusowych, wyższych kosztów. Jest też trudny w późniejszej pielęgnacji, oraz ciężki, więc trzeba mu zapewnić odpowiednio wytrzymałe karnisze.
- Żakard. Nie każdemu będzie pasował, ale w wystawnych wnętrzach będzie niezwykle efektowny. To bogato zdobiony, elegancki materiał, który jest niezwykle trwały. Oczywiście, jak to bywa przy takich wyborach, ten również będzie bardzo kosztowny, oraz wymaga niemal specjalistycznego czyszczenia.
- Woal/tiul. To tego typu zasłona, co niewiele zrobi: lekki i przezroczysty materiał nie zapewni ani zaciemnienia, ani izolacji, ani prywatności. Z kolei będzie cudowną dekoracją okna, i pięknie rozprasza światło słoneczne. Natomiast łatwo zbiera kurz, więc wymaga częstszego prania.
![salon, dywan, skorzany fotel, rozowy puf i kanapa, drzewko]](https://www.pogotowiewnetrzarskie.com/wp-content/uploads/2022/03/warszawa-ochota-mieszkanie-salon-gotowy-projekt-44-e1737021045808-1024x548.jpg)
Każdy materiał ma swoje plusy i minusy, a niektóre będą bardziej pasować bardzo wybiórczym wnętrzom. Jeśli mielibyśmy wybrać najlepszy, to rozważylibyśmy zasłony, które są mieszanką różnych materiałów. Dzięki temu łączą zalety różnych tkanin (np. naturalność bawełny z trwałością poliestru). Ale to nie wszystko, na co trzeba zwracać uwagę, kupując idealny materiał na zasłony do domu.
Jak kupować materiał na zasłony?
Zakup odpowiedniego materiału będzie zależeć głównie od Waszych potrzeb oraz funkcji, które ma spełniać. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- Gramaturę materiału. Gramatura materiału na zasłony (czyli waga tkaniny na metr kwadratowy) wpływa na ilość światła, którą będą przepuszczać – a więc powinna być dobrana do funkcji, jaką mają pełnić. Lekka gramatura (50-150 g/m²) oznacza, że tkanina będzie delikatna i zwiewna. Tym samym, nada wnętrzu lekkości i będzie stanowić funkcję bardziej dekoracyjną, albowiem przepuszcza dużo światła. Średnia gramatura (150-250 g/m²) jest najbardziej uniwersalna – zapewnia prywatność oraz częściowo zaciemnia pomieszczenie, bez kompletnego „odcinania się” od świata zewnętrznego. Natomiast grube tkaniny o wysokiej gramaturze (250-400 g/m² lub więcej) zapewniają wyjątkowo zaciemnienie, a dodatkowo mogą pełnić funkcję izolacji termicznej i/lub akustycznej.

- Pomieszczenie, w którym się znajdzie. W zależności od pomieszczenia mogą zmienić się funkcje, które ma spełniać zasłona. W sypialni, gdzie często potrzebujemy zapewnić dobre zaciemnienie i odpowiednią prywatność, lepiej zakupić materiał na zasłony o większej gramaturze. Z kolei do kuchni, gdzie będą pewnie spełniać bardziej funkcję dekoracyjną, lepiej sprawdzi się coś lekkiego i łatwego w czyszczeniu. Zastanówcie się natomiast, czego potrzebujecie do salonu – tam potrzeby są tak różne, jak różne potrafią być wnętrza 🙂
- Styl wnętrza. Do niektórych stylów wnętrzarskich (np. glamour) niekoniecznie pasują zwiewne, lniane zasłony – z kolei ciężke, aksamitne materiały są idealne! Zupełnie odwrotnie sytuacja przedstawia się natomiast w stylu skandynawskim. Styl nowoczesny, styl boho, lub styl industrialny również rządzą się własnymi prawami. Dlatego przy zakupie materiału na zasłony koniecznie weźcie pod uwagę styl Waszego wnętrza, aby zapewnić spójną aranżację.


Zasłony kryją w sobie więcej niuansów, niż się z początku wydaje. Niedawno pisaliśmy o dobieraniu odpowiednich długości, a w szczególności o zasłonach leżących na podłodze, a to dalej nie wszystko! Jeśli czujecie, że potrzebujecie wsparcia, to skontaktujcie się z nami o pomoc dekoratora wnętrz w zakupach do mieszkania z Warszawy 🙂