Ponad połowa Polaków mieszka ze zwierzęciem. Najczęściej kotem albo psem, dlatego to właśnie na nich się dzisiaj szczególnie skupimy. Z posiadaniem czworonoga wiąże się kilka rzeczy, które trzeba uwzględnić w mieszkaniu. Dowiedz się, jak w prosty sposób zaprojektować mieszkanie przyjazne zwierzętom 🙂
Zwierzolubów wśród nas nie brakuje, więc przy zabieraniu się za remont lub wybór nowego mieszkania, warto wziąć pod uwagę i tego członka rodziny. Mamy też pocieszenie dla osób, które decydują się na adopcję czworonoga do już urządzonego wnętrza – większość zmian można wprowadzić w gotowym mieszkaniu.
Lubimy łączyć funkcjonalność z komfortem i dobrym designem, dlatego nie spodziewaj się, że powiemy Ci, że należy rezygnować z potrzeby zadbania o estetyczne rozwiązania na rzecz wyłącznie funkcjonalnych i zaspokajających potrzeby kota lub psa. Wręcz przeciwnie – dzięki zastosowaniu kilku wskazówek wnętrze będzie prezentować sie spójnie, schludnie i designersko!
Masz psa, ale nie masz jeszcze wybranego docelowego mieszkania? To świetnie! Dzięki temu masz czas na to, żeby zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Lokalizacja. Każdy wie, że pieski kochają spacery. Przy szukaniu mieszkania, oglądaj oferty w miejscach niedaleko parków, lasów lub innych punktów zieleni – będziesz sobie później za to kilka razy dziennie dziękować.
- Dostosowanie budynku. Zarówno przygarnięcie psa, jak i zakup mieszkania to decyzja na lata. Stare psy mają problem ze chodzeniem po schodach, dlatego dobrze jest wybrać nieruchomość w budynkach z windą, lub na niższych piętrach (zwłaszcza, jeśli masz lub chcesz mieć dużego pieska którego ciężko będzie Ci kilka razy dziennie nosić na rękach).
- Balkon lub taras. Zwierzęta lubią obserwować świat i przebywać na świeżym powietrzu. Balkon lub taras świetnie spełni tę ich potrzebę. Przeczytaj więcej o tym, jak zaaranżować balkon.
Skupmy się jednak dzisiaj na samej aranżacji wnętrza przyjaznego zwierzętom 🙂
Jak urządzić wnętrze przyjazne zwierzętom? Wyposażenie dla zwierząt.
Zwięrzęta wbrew pozorom potrzebują zajęcia się wieloma ich sprawami. We mieszkaniu musi się znaleźć:
- jedno lub kilka miejsc do odpoczywania i spania,
- miski na jedzenie i wodę,
- akcesoria do pielęgnacji,
- zabawki,
- miejsce do przechowywania karmy,
- dla psów trzeba znaleźć też miejsce na worki i smycz na spacery,
- kotom zaś przyda się drapak i kuweta.
Należy zaplanować na to wszystko miejsce w domu, kupić odpowiednie akcesoria pasujące do wnętrza i wygenerować na nie przestrzeń. Lepiej jest jeśli pomyślimy o tym wcześniej wtedy jest szansa, że wszystko będzie doskonale zorganizowane. Najlepiej i najłatwiej jest zrobić to na etapie projektu, zamiast jako późniejsze uzupełnianie wnętrza ad hoc.
Jak urządzić mieszkanie dla zwierząt? Funkcjonalne rozwiązania.
- W przedpokoju zalecamy zamontowanie haczyka do powieszenia sprzętu spacerowego Twojego pupila (smycz, woreczki, zabawka spacerowa). Dzięki temu przy wychodzeniu na spacer wszystko masz pod ręką.
- W kuchni trzeba znaleźć miejsce na zapas pokarmu, oraz strefę z miskami do jedzenia i picia. Karmę można ukryć poprzez przechowywanie jej w ładnych pojemnikach lub specjalnie wyznaczonej szafce. Miski warto dopasować kolorystycznie do wnętrza i ustawić w wygodnym dla Ciebie i czworonoga miejscu.
- W salonie dobrze będzie wyznaczyć odpowiednio dużą przestrzeń do trzymania zabawek, akcesoriów i umieszczenia legowiska dla zwierzaka. Pamiętaj, że zwierzęta najczęściej potrzebują 2 lub 3 miejsc do leżenia.
- Łazienka to idealne miejsce na kuwetę Twojego kota oraz przybory do jej sprzątania. Pamiętaj tylko, że wtedy musi ona pozostawać zawsze otwarta dla futrzaczka – dlatego zadbanie o dobry design łazienki to zadbanie o to co będziesz widzieć przechodząc obok. Jeśli masz na to miejsce, to akcesoria do pielęgnacji swoich zwierząt również możesz trzymać w tym pomieszczeniu.
Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom? 4 zasady, którymi warto się kierować
Istnieje kilka wskazówek, które pomogą w zaprojektowaniu ładnego i funkcjonalnego wnętrza, które równocześnie będzie przystosowane do potrzeb Twojego zwierzęcia:
- Trwałe podłogi. Pupile nie dbają o to czy ich pazurki porysują podłogę. Jeśli właśnie planujesz remont to spójrz na swój parkiet i zastanów się nad jego ewentualną wymianą. Zwierzętoodporne podłogi to np. panele o wysokiej ścieralności, czy lakierowany dąb lub drewno egzotyczne. Świetnym rozwiązaniem są też płytki ceramiczne lub gresowe, ze względu na dużą wytrzymałość i łatwość czyszczenia. Płytki we wzory lub niejednolity kolor dodatkową pomogą w niezauważaniu na każdym kroku sierści i brudu.
2. Dopasuj zwierzęce wyposażenie kolorem i stylem. W sklepach codziennie zwiększa się wybór wyposażenia dla zwierząt. Dzisiaj można dopasować legowisko, miski i kuwetę tak, aby ładnie komponowały się z całym wnętrzem zamiast wyglądać na doklejone z innego świata. Warto kierować się pasującą kolorystyką i stylem. Równie ważny jest jednak też komfort Waszego pupila, więc w przypadku legowisk oprócz koloru dobierz też odpowiednią wielkość i miły w dotyku materiał 🙂
3. Odpowiednie tkaniny. Niektóre tekstylia bardziej uwydatniają sierść… sierściuchów 😉 To m.in. wełna, aksamit lub welur. Do mieszkań ze zwierzętami ryzykowny może być również zakup puszystych dywanów z długim włosiem.
4. Ukryj potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Czym mogą być “potencjalnie niebezpieczne przedmioty”? Przede wszystkim toksyczne środki czystości. Należy zadbać również o ograniczony dostęp do kosza na śmieci, żeby pewnego dnia po powrocie z domu nie zastać pupila wyjadającego stare resztki. Także niektóre rośliny są trujące dla zwierząt, np. aloes czy bluszcz. Jeśli decydujesz się na posiadanie ich w swoim mieszkaniu to postaw je na wysokich półkach, gdzie nie zagrażają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi 🙂
Nie wszyscy mają pieniądze i czas na remonty za każdym razem jak przychodzi ważna zmiana w życiu. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu, to umów się do nas na Konsultację. Odmienimy Twoje wnętrze już na pierwszym spotkaniu 🙂