Mieszkanie w stanie surowym – co to znaczy? Może niedawno rozglądaliście się za nową nieruchomością, a może szukacie odpowiedniego biura projektowego do swojego wnętrza… W każdym razie spotkaliście się z taką nazwą, ale nie jesteście pewni, co oznacza? Po tym artykule będziecie wiedzieć! 🙂
Co to jest mieszkanie w stanie surowym?
Mieszkanie, a częściej dom, w stanie surowym – już z nazwy można wywnioskować, na czym polega taka nieruchomość! To wnętrze, które jest na bardzo początkowym etapie budowy (innymi słowy, jest bardzo surowe). Oznacza to, że przestrzeń posiada wyłącznie podstawowe elementy konstrukcyjne, natomiast na tym jej „wykończenie” właściciwie się kończy.

Rodzaje stanu surowego.
Dom lub mieszkanie w stanie surowym może być bardziej lub mniej „wykończone”. Dzieli się je na:
- Stan surowy otwarty, w którym wybudowana jest wyłącznie niezbędna konstrukcja budynku: fundamenty, ściany, stropy i dach.
- Stan surowy zamknięty, gdzie poza elementami konstrukcyjnymi, zamontowane są również okna oraz drzwi wejściowe.
Czego w takim razie nie zawiera żadne wnętrze w stanie surowym?

Co zawiera, a czego nie zawiera mieszkanie w stanie surowym?
Dom, a rzadziej mieszkanie w stanie surowym będzie miał wybudowane fundamenty, ściany nośne oraz działowe oraz dach, a w niektórych przypadkach również okna i drzwi wejściowe. Nie znajdziecie tam natomiast… nic więcej: to oznacza brak tynków ani wybranych podłóg. Brakuje w nim także instalacji (elektrycznej, wodnej, grzewczej lub kanalizacyjnej), lub są dopiero w trakcie realizacji. A bez takiej bazy dość oczywistym jest, że nie doszło również do montażu jakichkolwiek elementów wykończeniowych, np. farby, paneli podłogowych, kafelków lub armatury sanitarnej.

Komu sprawdzi się stan surowy?
Projekt domu lub mieszkania w stanie surowym będzie dobrym wyborem dla osób, które:
- chcą samodzielnie zaplanować wnętrze od podstaw, i mieć całkowitą kontrolę nad efektem końcowym,
- planują specyficzne elementy we wnętrzu dostosowane pod własne potrzeby,
- nie boją się wykonać remontów od podstaw,
- lub mają ograniczony budżet, za to nieograniczony czas – chcą etapowo realizować prace.
W porównaniu do mieszkań w stanie deweloperskim lub „pod klucz”, stan surowy wymaga dużo większych nakładów finansowych i pracy przed wprowadzeniem się (ale za to można je rozłożyć w czasie). Z kolei może być okazją, żeby zrobić absolutnie wszystko po swojemu. Poczytajcie również o różnicach między mieszkaniem w stanie surowym, deweloperskim oraz pod klucz na naszym blogu! A po projekt mieszkania w stanie deweloperskim od projektanta skontaktujcie się już z nami bezpośrednio 🙂
